Editura For You 101 reguli ale educatiei reusite - Dr. Gilles Marie Valet

Anul publicării: 2023

ISBN: 978-606-639-548-9

Cod Produs: 9786066395489 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Ghidul Larousse pentru o educatie eficienta!

Afla cele 101 reguli esentiale ale educatiei bazate pe disciplina pozitiva! Dr. Gilles Marie Valet ti le prezinta prin instructiuni simple, clare si eficiente, care tin intotdeauna cont de interesele si binele copilului si care iti aduc respectul si cooperarea lui.

Printre altele, in cartea 101 reguli ale educatiei reusite vei descoperi:

• care este adevaratul sens al ascultarii si cum sa-ti exerciti eficient autoritatea;

• de ce copilul nu se „supune“ si cum il inveti sa-si gestioneze impulsurile;

• cum sa-ti asumi rolul de parinte si sa scapi de anxietati si grijile inerente acestui rol;

• cum sa recunosti adevaratele nevoi ale copiilor si cum sa le satisfaci eficient;

• cum sa formulezi instructiunile si interdictiile astfel incat copilul sa le respecte;

• de ce este important sa pui accent pe succese, nu pe esecuri, si cum sa cultivi gustul pentru invatare;

• cum sa gestionezi comportamentele dificile la orice varsta si cum sa te intelegi cu adolescentii in momentele lor critice.

Parintilor de astazi nu le este usor. Dezorientati intre discursuri contradictorii, ei trebuie, in acelasi timp, sa tina cont de sensibilitatile copilului, sa fie atenti la dezvoltarea sa unica si la binele lui, insa nelasandu-l fara repere, caci risca sa‑si transforme progenitura intr‑un tiran insuportabil.

Cartea de fata ofera 101 reguli esentiale pentru a le permite parintilor si, in general, adultilor responsabili de copii si adolescenti sa se faca ascultati si respectati, conform principiului unei discipline pozitive, concept fundamental care, tinand cont de necesitatea de a‑l invata pe copil sa asculte, ia in considerare respectarea trasaturilor sale specifice, astfel incat sa‑i permita sa creasca armonios. Dr. Gilles Marie Valet
Dr. Gilles Marie Valet este psihiatru si pedopsihiatru apreciat, cu experienta complexa in lucrul cu copii si cu adulti care au in ingrijire copii. Conduce, in cadrul unui spital, un centru medico-psihologic pentru copii si adolescenti. Este autor a numeroase carti si lucreaza cu elevi avand dificultati de invatare.

Foarte solicitat de mass-media pe toate subiectele referitoare la copilarie, este adeseori invitatul emisiunii Les Maternelles.