Noul Testament şi principiile dinamicii relaţiilor în biserică

ISBN: 978-973-749-628-7

Anul publicării: 2009

Pagini:

Autor: Octavian Baban

Cod Produs: SKU-1096 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
  • Download

Aceste studii au fost realizate în urma grantului de cercetare oferit de IBTS în anul 2001, odată cu învitarea mea ca profesor asistent vizitator la Institutul Teologic Baptist din Praga.
Ele au privit pe deoparte, o analiză atentă a vieţii bisericilor evanghelice, a dinamicii specifice acestor biserici, ceea ce a dus la conturarea primei părţi.
În al doilea rând, observând diviziunile care tind să afecteze viaţa acestor comunităţi creştine, şi nu numai a lor, s-a născut partea a doua care încearcă să privească la managementul conflictelor în mod sistematic, academic, dar să ia în considerare şi principiile biblice de rezolvare şi control al conflictelor.
În al treilea rând, dorinţa adâncirii paradigmelor biblice, luate în contextul lor cultural, a condus la cel de al treilea studiu, despre conflict şi mediere în cartea Faptelor Apostolilor. Problematica conflictelor în NT şi a rezolvării lor, în lumina cuvântului lui Dumnezeu, rămâne larg deschisă şi există multe alte exemple biblice care merită aprofundate.
Cartea de faţă doreşte să invite la cugetare, la studiu biblic, la ascultare de Dumnezeu în meandrele experienţelor vieţii, la o mărturie frumoasă de creştin.

O. Baban

• Noul Testament şi principiile dinamicii relaţiilor în biserică