Editura Curtea Veche Numaratoare inversa. Despre reproducerea umana - Shanna H. Swan, Stacey Colino

Editura: Curtea Veche

Autor: Shanna H. Swan, Stacey Colino

Anul publicării: 2023

ISBN: 978-606-44-1440-3

Cod Produs: 9786064414403 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Ce ne afecteaza fertilitatea si sanatatea? Numaratoare inversa dezvaluie ceea ce Swan si alti cercetatori au aflat despre modul in care stilul de viata si interactiunea cu chimicalele ne afecteaza fertilitatea, dezvoltarea sexuala – poate chiar si identitatea de gen – si sanatatea, in general. Nu doar o prezentare edificatoare a unei amenintari grave, ci si un ghid util pentru a ne proteja, cartea este un semnal de alarma, o lectura accesibila si un instrument vital pentru intelegerea viitorului nostru.

O carte revolutionara, meticulos documentata, despre modul in care substantele chimice din mediul inconjurator schimba sexualitatea umana, punand in pericol la scara larga fertilitatea si chiar viitorul rasei umane.
  • Numaratoare inversa. Despre reproducerea umana - Shanna H. Swan, Stacey Colino

Shanna H. Swan este epidemiologa in domeniul mediului si al sanatatii reproductive, profesoara la Icahn School of Medicine, Mount Sinai, New York. Activitatea sa stiintifica analizeaza impactul expunerii la mediul inconjurator asupra sanatatii reproductive si dezvoltarii neurologice a copiilor. A publicat peste 200 de lucrari stiintifice si a aparut in emisiuni de televiziune ca ABC News, NBC Nightly News, 60 Minutes, CBS News, precum si in ziare si reviste prestigioase, printre care Newsweek, The Washington Post, USA Today, Time, U.S. News & World Report, The Guardian, Bloomberg News, New York Post, Chicago Tribune, Daily News (New York), Los Angeles Times, HuffPost, Daily Mail (Londra), New Scientist, New Telegraph si Euronews. Mai multe informatii despre activitatea sa pot fi gasite pe shannaswan.com.

Stacey Colino este o scriitoare specializata in stiinta, sanatate si probleme de psihologie. Are colaborari frecvente cu U.S. News & World Report, iar lucrarile sale au aparut in sectiunea de sanatate a The Washington Post, precum si in zeci de reviste, inclusiv Prevention, Health, Newsweek, Parade, Cosmopolitan, Real Simple, Harper’s Bazaar, Marie Claire si Men’s Journal. Este coautoare a mai multor carti de specialitate.

In 2017, Shanna H. Swan si echipa sa de cercetatori au descoperit ca in ultimele patru decenii numarul de spermatozoizi al populatiei masculine din tarile occidentale a scazut cu peste 50%. Rezultatele au fost socante pentru intreaga lume, dar acesta nu era decat punctul de plecare.