Editura ALL Manual de farmacologie pentru asistenti medicali si asistenti de farmacie - Crin Marcean, Vladimir-Manta Mihailescu

Editura: All

Autor: Crin Marcean, Vladimir-Manta Mihailescu

Anul publicării: 2018

ISBN: 978-606-587-527-2

Stoc limitat
Cod Produs: 9786065875272 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Instrumentul de studiu ideal pentru viitorii asistenti medicali si de farmacie

Acest manual reprezinta versiunea actualizata a Ghidului de farmacologie si este conceput conform programei in vigoare pentru invatamantul postliceal sanitar.

Lumea medicamentelor se afla intr-o continua evolutie. Anual, sunt excluse din cataloage substante considerate clasice si apar unele noi, despre care abia se cunosteau informatii vagi. Practic, aceste progrese rapide si schimbarile uneori neasteptate se reflecta in lucrarea de fata. Manualul de farmacologie a fost realizat de aceiasi autori care au elaborat Ghidul de farmacologie publicat de Editura ALL in 2011.

Cele 3 sectiuni principale raman in continuare valabile. Ponderea principala revine cunostintelor, datelor si informatiilor cu caracter utilizabil in practica.

FARMACOLOGIE GENERALǍ
FARMACOTERAPIE
FARMACOTOXICOLOGIE

Ne aflam acum in fata versiunii completate, in acord cu programa aprobata de Ministerul Educatiei si Cercetarii. In plus fata de ghidul initial, manualul cuprinde:

Date de fiziopatologie din domeniul algeziologiei
Palierele OMS de analgezie
Scheme sintetice de tratament si de utilizare a medicamentelor, sub denumirea de „strategia terapeutica”
Surse naturale principale de vitamine
Informatii actualizate in domeniul medicatiei antiretrovirale

Public-tinta: Prin structura si continut, volumul se adreseaza atat asistentilor de farmacie, cat si asistentilor medicali generalisti.
  • Manual de farmacologie pentru asistenti medicali si asistenti de farmacie - Crin Marcean, Vladimir-Manta Mihailescu

Instrumentul de studiu ideal pentru viitorii asistenti medicali si de farmacie

FARMACOLOGIE GENERALǍ