Editura ALL Harrison. Gastroenterologie si Hepatologie. Editia a II-a - Dan L. Longo, Anthony S. Fauci

Editura: All

Autor: Anthony S Fauci MD, Dan L Longo

Editia: a 2-a

Anul publicării: 2017

ISBN: 978-606-587-290-5

Cod Produs: 9786065872905 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Totul despre gastroenterologie si hepatologie, sub emblema HARRISON

„Harrison. Gastroenterologie si Hepatologie” reuneste capitolele referitoare la patologia gastrointestinala si hepatica din prestigioasa lucrare „Harrison’s Principles of Internal Medicine”. Volumul de fata ofera o abordare deopotriva punctuala si cuprinzatoare a unei patologii extrem de raspandite la nivel global si in cadrul tuturor grupelor de varsta. Gradul inalt de actualitate al procedurilor prezentate reprezinta un mare avantaj pentru medicii din Romania. De o maniera inalt didactica, informatiile sunt extrem de bine structurate si usor de consultat. In ceea ce priveste metodele de investigare si cele terapeutice, lucrarea se constituie ca un adevarat manual. Terapia medicamentoasa este prezentata cu argumente farmacodinamice. De asemenea, este foarte bine realizata si partea de profilaxie si principii generale de nutritie.

Lucrarea cuprinde 11 sectiuni care insumeaza 60 de capitole. Aproape fiecare capitol are propriile ilustratii color, inclusiv cel dedicat testelor pentru autoevaluare. Ilustratiile nu acopera doar domeniul clinic, ci si pe cel paraclinic (de exemplu, investigatiile imagistice), ajutand astfel medicul in stabilirea rapida a diagnosticului corect. De o mare utilitate sunt numeroasele tabele incluse in capiole si in anexe. „Nu exista o sansa sau o obligatie mai mare pentru un om decat aceea de a deveni medic. In ingrijirea celor suferinzi, medicii au nevoie de abilitati tehnice, pregatire stiintifica si compasiune. Cei care vor adauga intelepciune si curaj la aceste calitati vor deveni un sprijin real pentru semenii lor. Medicul nu trebuie sa ceara mai mult de la viata si nici sa accepte mai putin.” - Tinsley R. Harrison, www.harrisonsim.com

Unic in aceasta carte: In completarea monografiilor referitoare la afectiuni, cartea include un atlas color al manifestarilor bucale ale bolilor, foarte util medicilor aflati la inceput de drum.

Public-tinta

Lucrarea se adreseaza atat medicilor in formare (studenti si rezidenti), cat si medicilor experimentati din domeniul gastroenterologiei si hepatologiei sau de alte specialitati. Acesta este manualul ideal pentru pregatirea examenelor de licenta si rezidentiat, dar si un material extrem de util pentru medicii care se pregatesc pentru examenele de specialitate si primariat.
  • Harrison. Gastroenterologie si Hepatologie. Editia a II-a - Dan L. Longo, Anthony S. Fauci

Totul despre gastroenterologie si hepatologie, sub emblema HARRISON

Public-tinta