Editura Paralela 45 Autohipnoza pentru invingerea durerii. Hipnoza, autohipnoza si meditatie pentru sanatatea corpului, a mintii si a spiritului - Annalisa Faliva

Editura: Paralela 45

Autor: Annalisa Faliva

Anul publicării: 2021

ISBN: 978-973-47-3425-2

Cod Produs: 9789734734252 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Cartea de fata prezinta istoria si teoria care stau la baza hipnozei si autohipnozei folosite in gestionarea durerii psihofizice, precum si numeroase tehnici si exercitii de meditatie. Sa inveti cum sa gestionezi mai bine durerea fizica si emotionala inseamna sa detii controlul asupra multor procese psihofiziologice care sunt guvernate, de obicei, de sistemul nervos autonom, dar si sa-ti conduci propria minte in loc sa te lasi dominat de ea. Pentru a face acest lucru intr-un mod cu adevarat eficient, precum si pentru a sti sa comunici cu inconstientul, e necesar sa ai cunostinte despre meditatie care sa-ti permita sa transformi in mod autonom starea de rau intr-o stare de bine. Cartea este impartita in noua capitole, care ghideaza cititorul prin numeroase exercitii practice, de la primii pasi pana la abordarile terapeutilor si maestrilor experimentati in domeniul hipnozei, al reechilibrarii psihofizice si al meditatiei.

Lucrarea ofera idei pentru o transformare concreta care se poate traduce in atitudini noi pentru un stil de viata mai sanatos si mai constient. Nu conteaza ordinea in care vor fi citite capitolele, atata timp cat este parcurs tot materialul.
  • Autohipnoza pentru invingerea durerii. Hipnoza, autohipnoza si meditatie pentru sanatatea corpului, a mintii si a spiritului - Annalisa Faliva

Absolventa de limbi straine si ucenica a maestrului Osho, Annalisa Faliva are pregatire in numeroase tehnici de reechilibrare psiho-corporala, printre care hipnoza ericksoniana si programarea neurolingvistica (PNL). Annalisa isi foloseste experienta de meditatie pentru a promova o intelegere a naturii spirituale a existentei si pentru a incuraja o mai buna capacitate de a trai in prezent.