Editura Hamangiu Chimie farmaceutica. Volumul II - Elena Hatieganu, Anton Aldea, Roxana Colette Sandulovici

45,00 Lei

Editura: Hamangiu

Autor: Elena Hatieganu, Anton Aldea, Roxana Colette Sandulovici

Anul publicării: 2017

ISBN: 978-606-27-0777-4

Cod Produs: 9786062707774 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Prin aceasta lucrare „Chimie famaceutica“ autorii au urmarit sa introduca pe cititor in lumea  medicamentelui de sinteza pentru a face cunostinta cu unele medicamente aparute in ultimii ani, pentru studierea, atat a proprietatilor chimice, cat si a celor farmacologice, in vederea utilizarii lor in tratarea unor afectiuni.

In prezentarea materialului elaborat, noi am aprofundat unele aspecte de pura specialitate, care pot fi consultate, in diferite lucrari aparute recent in literatura de specialitate, la noi in tara.

Dintre medicamentele incluse in aceasta lucrare, majoritatea lor se gaseste in farmacii, unele necesitand o mare atentie si prudenta in ceea ce priveste modul de administrare, medicul fiind acela care,  avand responsabilitatea stabilirii diagnosticului, poate sa recomande un anumit medicament precum si dozele necesare a fi administrate, de la caz la caz.

Aceasta lucrare se adreseaza in special studentilor facultatilor de farmacie, farmacistilor si medicilor.

Intentia autorilor este ca prin aparitia acesteia sa aduca o contributie importanta la cunoasterea unor medicamente noi, actiunii lor terapeutice, facand astfel posibila documentarea, celor interesati in acest  domeniu.

Autorii

Autorii