Editura Paralela 45 Probleme de colorare pentru pregatirea concursurilor de matematica. Editia a II-a, revizuita - Daniel Stretcu

Editura: Paralela 45

Autor: Daniel Stretcu

Editia: a 2-a, revizuita

Anul publicării: 2017

ISBN: 978-973-47-2486-4

Cod Produs: 9789734724864 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Fascinatia pentru combinarea culorilor a fost transpusa in matematica din Antichitate, astfel aparand o serie de probleme de acoperire (pavare), precursoare ale celor ce astazi sunt numite probleme de colorare. Acestea se caracterizeaza prin natura lor atipica, ce impune din partea rezolvitorilor ingeniozitate, perseverenta in cautarea solutiilor, dar si o anumita experienta in acest domeniu.

Volumul este destinat in principal elevilor de gimnaziu si celor din clasele a noua si a zecea, interesati sa participe la concursuri matematice si la olimpiade scolare, pana la cel mai inalt nivel, cum sunt olimpiadele internationale si balcaniadele. Culegerea este utila totodata si profesorilor de matematica si de informatica, in sustinerea unor cursuri optionale si pregatirea elevilor pentru participarea la diverse competitii.

Cititorul interesat va gasi in paginile acestei carti o abordare metodica si sistematica a problemelor de colorare intalnite la concursuri: probleme de colorare a tablelor, inclusiv de sah, a cercului si diverselor poligoane, a planului si spatiului euclidian, a cubului si diverselor prisme, chiar si o introducere in studiul problemelor de colorare a grafurilor, alaturi de un apendix necesar pentru familiarizarea cu notiunile folosite.
  • Probleme de colorare pentru pregatirea concursurilor de matematica. Editia a II-a, revizuita - Daniel Stretcu

Daniel Stretcu este profesor de matematica la Colegiul National „Gheorghe Titeica” din Drobeta-Turnu Severin. Doctor in matematica, in cei 30 de ani de activitate didactica a pregatit elevi care au obtinut sute de premii la olimpiade si concursuri nationale si internationale, fiind profesorul olimpicilor internationali Eduard Bazavan si Andrei Bogdan Ungureanu (medaliati cu aur, Slovenia, 2006). Propune probleme pentru Gazeta Matematica si pentru diverse concursuri si olimpiade, fiind totodata autor al mai multor auxiliare scolare. Este unul dintre expertii cooptati in structura comisiilor organizate la nivel national pentru evaluarea resurselor educationale si conceperea subiectelor pentru examenele nationale. De asemenea, este membru al corpului national de experti in management educational.