Editura Paralela 45 Sansa. Fuga de Holocaust. Amintirile unei copilarii petrecute in exil - Uri Shulevitz

Editura: Paralela 45

Autor: Uri Shulevitz

Anul publicării: 2022

ISBN: 978-973-47-3724-6

Cod Produs: 9789734737246 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Un jurnal de referinta creat de un maestru al cartilor ilustrate – o relatare tulburatoare si sfasietoare, din vremea copilariei, a fugii de terorile celui de-al Doilea Razboi Mondial.

In septembrie 1939, cand bombele germane au inceput sa cada asupra Varsoviei, Uri Shulevitz, in varsta de patru ani, statea nemiscat in timp ce mama lui ii lega bine ghetele noi, spunandu-i: „Vom avea mult de mers.“ Asa incepe calatoria grea, de opt ani, a lui Uri si a familiei sale, care au fugit din Polonia de atacul violent al nazistilor, spre o existenta precara in Uniunea Sovietica. Din nordul indepartat, dinspre salbaticia unui lagar de munca aflat langa Marea Alba, pana la ani de stramutare, plini de foamete, spre sud, in orasul Turkistan, Uri povesteste despre despartirile si piedicile de care a avut parte familia sa pe parcursul drumului.

Avand ilustratii sugestive in stil expresionist si cateva fotografii si amintiri personale care au supravietuit, Sansa reprezinta, de asemenea, si implinirea ca artist a tanarului Uri, a carui placere de a desena i-a fost un real sprijin moral. In linii mari, acesta este un jurnal unic si captivant al unei copilarii in exil, creat de indragitul Uri Shulevitz, jurnal care simbolizeaza si punctul culminant al unei cariere remarcabile.
  • Sansa. Fuga de Holocaust. Amintirile unei copilarii petrecute in exil - Uri Shulevitz

Uri Shulevitz a castigat Medalia Caldecott in 1969 pentru ilustrarea cartii The Fool of the World and the Flying Ship (Prostul satului si corabia zburatoare), un basm rusesc repovestit de Arthur Ransome. Printre alte carti ale sale se numara One Monday Morning, Dawn, So Sleepy Story si ghidul Writing with Pictures: How to Write and Illustrate Children’s Books. In prezent, Uri locuieste in New York. urishulevitz.com Photo Credit: Copyright Mel Adelglass