Editura Vellant Prietenele pe care ti le-ai dori si unde sa le cauti - Beatrice Masini

Editura: Vellant

Autor: Beatrice Masini

Anul publicării: 2022

ISBN: 978-606-980-154-3

Stoc limitat
Cod Produs: 9786069801543 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Eroine literare si prietene ideale: ireverentioase, fascinante, geniale.

Un indrumar de lectura pentru tinerele cititoare, incantator ilustrat de catre Fabian Negrin. 22 de portrete de protagoniste ale unor carti celebre de ieri si de azi – de la Emma Bovary la Jane Eyre, de la Lady Chatterley la Anna Karenina, de la Jo la Pippi Sosetica, de la Seherezada la Matilda lui Roald Dahl – ce au in comun caracteristica de a fi refuzat sa se incadreze in normele impuse de societate. Fetite, adolescente, femei extraordinare, fiecare in felul sau.

Fiecarei eroine ii este dedicat un pasaj evocativ emotionant, prin intermediul caruia autoarea Beatrice Masini impartaseste cu tinerele cititoare emotiile si temele pe care fiecare personaj le reuneste, deschizandu-le astfel apetitul pentru lectura.
BEATRICE MASINI

S-a nascut la Milano, unde traieste si munceste. A absolvit o facultate de studii clasice. Este jurnalista, editoare, traducatoare. Scrie carti pentru copii, adolescenti si adulti. A primit Premiul Pippi, Premiul Elsa Morante — adolescenti, Premiul Andersen — Lumea copilariei pentru cea mai buna autoare, iar pentru romanul Tentative de botanica a afectiunii (Bompiani, 2013), i s-au acordat si premiile Selezione Campiello, Alessandro Manzoni si Viadana.

FABIAN NEGRIN
Locuieste in Italia de treizeci de ani si aici si-a dezvoltat cariera de ilustrator de carti pentru copii. S-a nascut in Argentina si a studiat in Mexic. A ilustrat si chiar a scris carti pentru copii si adolescenti publicate la edituri din Europa, America si Asia. In 2009 a castigat Placheta BIB la Bienala de la Bratislava, iar in 2010, Premiul Bologna Ragazzi Non-Fiction. A fost candidat la Premiul Hans Christian Andersen, in 2014, si la Premiul Astrid Lindgren Memorial, in mai multe randuri.

Eroine literare si prietene ideale: ireverentioase, fascinante, geniale.