Editura Corint Orfana, monstru, spioana - Matt Killeen

Anul publicării: 2021

ISBN: 978-606-79397-8-8

Cod Produs: 9786067939798 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Nazistii vad in ea doar o fetita blonda. Nu stiu ca este cel mai mare cosmar al lor.

O cheama Sarah. Este blonda, are ochi albastri si este evreica in Germania anului 1939. Actiunile ei de rezistenta vor schimba lumea.

Dupa ce mama ei este impuscata mortal la un punct de control, Sarah, o fata de cincisprezece ani, intalneste un strain misterios, cu accent ambiguu, care locuieste intr-un apartament suspect de pustiu si are un seif plin cu arme. El este, de fapt, un membru al Rezistentei secrete impotriva celui de-Al Treilea Reich si are nevoie ca Sarah sa se infiltreze intr-o scoala pentru fetele sefilor nazisti, dandu-se drept una de-a lor. Acolo ar trebui sa se imprieteneasca cu fata unui om de stiinta important si sa ajunga in casa acestuia, astfel incat sa poata fura planurile unei bombe capabile sa distruga orase intregi din Europa de Vest.

Sarah se considera pregatita pentru un astfel de rol, dupa ce a avut parte, ani in sir, de lectii de actorie de la mama ei, fosta actrita. Insa habar nu are ce lupta pentru supravietuire o asteapta in acea scoala plina de colege nemiloase si cat de greu ii va fi sa isi pastreze secretele.

„O poveste uimitoare, cu intriga inteligenta si bine documentata, plasata in timpul Germaniei naziste, atat de impovaratoare si de detaliata, incat pare mai degraba o intamplare adevarata decat o opera de fictiune. Sarah e o eroina furioasa, atragatoare, ce poate frange inimi, extrem de puternica si dureros de fragila, in acelasi timp.” Elizabeth Wein, autoarea romanului Nume de cod: Verity

„M-a vrajit calatoria lui Sarah intr-o lume a monstrilor cu chip de om. Orfana, monstru, spioana vorbeste despre curajul unei fete intr-o mare de intuneric, iar ecourile ei rasuna indelung chiar si dupa ultima pagina.” RYAN GRAUDIN, autoarea seriei „Wolf by Wolf”
  • Orfana, monstru, spioana - Matt Killeen

Matt Killeen s-a nascut la Birmingham, in Marea Britanie. A avut parte de o educatie timpurie valoroasa, ca de exemplu atunci cand a desenat explozia unui robot intergalactic si i s-a atras atentia ca asta nu inseamna sa scrie ceva, sau ca atunci cand i s-a spus ca a copia fluturasul de salariu al mamei sale nu inseamna ca a compus un eseu despre familia lui. A fost atras de mai multe cariere tentante, unele dintre ele implicand pistoale cu laser si chitare, dar pana la urma s-a intors la cuvinte si a incercat sa isi castige existenta din pozitia de copywriter in publicitate si ziarist universal necunoscut, specializat pe muzica si sport. Casatorit cu sufletul lui pereche, o portoricana din New York, Killeen este fericitul tata al unui adolescent ireal de istet si al unui bebelus care ii zdruncina principiile antisistem, scriind in mod repetat pe toti peretii. In 2016, s-a mutat din greseala la tara. Urmariti-l la @by_Matt_Killeen.