Editura Publica Cum am ajuns aici pentru tinerii cititori. Sase inovatii care au facut lumea moderna - Steven Johnson

Editura: Publica

Autor: Steven Johnson

Anul publicării: 2019

ISBN: 978-606-722-342-2

Cod Produs: 9786067223422 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Ai baut un pahar cu apa astazi? Sau ai aprins lumina?

Te-ai oprit sa te gandesti cat de uimitor este ca ai acces cu usurinta la apa potabila si electricitate? Sau te-ai intrebat cum s-au inventat aceste facilitati moderne? Toate povestile despre inovatie incep cu o problema care trebuie rezolvata.

Apoi apar retelele de idei mari si (de obicei) o doza de geniu accidental. Rezultatele pot fi de-a dreptul neasteptate si ne schimba viata complet.

In aceasta carte, Steven Johnson exploreaza sase inventii-cheie si descoperiri care au modelat lumea moderna – sticla, frigul, sunetul, curatenia, timpul si lumina – si ne  povesteste cum am ajuns aici.

Plina de surprize si conexiuni care te pun pe ganduri, aceasta adaptare pentru tinerii cititori a bestsellerului New York Times si a miniseriei PBS in sase parti va inspira cu siguranta urmatoarea generatie de inovatori si creatori.

Steven Johnson, care stie multe despre istoria stiintei, este un povestitor de mana intai.
The New York Times

Johnson este un scriitor captivant, care ia subiecte complicate si disparate, facand ca evolutia acestora sa devina inteligibila.
The Washington Post

O carte incredibila... Este un mod inovator de a vorbi despre istorie.
Jon Stewart

Recomandata curiosilor de peste 10 ani.

Cartea face parte din colectia Publica Youngster — Nonfictiune pentru copii si adolescenti: subiecte educative in texte captivante.
Steven Johnson este autorul bestsellerurilor Wonderland si Cum am ajuns aici, editia pentru cititorii adulti. A fost gazda si cocreatorul seriei PBS How We Got to Now si a scris pentru multe bloguri si publicatii, printre care TIME, Wired, New York Times si Wall Street Journal. Locuieste in Brooklyn, New York, si Marin County, California.

Aflati mai multe la stevenberlinjohnson.com

Ai baut un pahar cu apa astazi? Sau ai aprins lumina?

The New York Times

The Washington Post

O carte incredibila... Este un mod inovator de a vorbi despre istorie.
Jon Stewart

Recomandata curiosilor de peste 10 ani.