Editura ALL Micul mecanic al cartilor - Ezgi Berk

ISBN: 978-606-796-107-2

Cod Produs: 9786067961072 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
O poveste despre magia care se petrece intr-o biblioteca

Micutii cititori se vor imprieteni cu Matei de la primele cuvinte si primele tuse de culoare, apoi il vor insoti bucurosi intr-o misiune de salvare inedita in lumea cartilor.

Tu cum ti-ai imaginat ca arata paradisul lecturii? Cu siguranta, este impanzit de rafturi cu volume captivante. Fara indoiala, gazduieste si un club pentru iubitorii de lectura. Dar ce spui de un colt cu jucarii, pentru ca cititorii sa poata pune in scena diverse intamplari din cartile care i-au incantat? Nu oricum, ci deghizati in personajele preferate, caci da, exista si un cufar fermecat!

Toate aceste minunatii si multe altele in plus pot fi gasite in biblioteca la care merge Matei dupa scoala. Nici nu este de mirare ca ii place atat de mult sa citeasca. Insa intr-o zi, intr-un moment de neatentie, baietelul varsa apa pe o carte. Noroc cu bibliotecara Ela, care are un plan de salvare bine pus la punct. Nu putem decat sa speram ca impreuna vor reusi sa repare cartea!

Ca si biblioteca plina de atractii fantastice in care se petrece actiunea, aceasta carticica le rezerva cititorilor surprize la tot pasul. Personaje simpatice, jucarii, carti si cotloane ilustrate cu multa dragalasenie, culori blande si emotii autentice. Copiii au nevoie de astfel de povesti pline de candoare, care transmit invataminte pretioase despre prietenie, determinare, implicare, atentie si rabdare. Alaturi de Matei, vor descoperi ca orice greseala poate fi reparata, daca actioneaza cu grija si promptitudine. Mai mult decat atat, vor afla pas cu pas cum poate fi salvata o carte ranita. Din paginile acestei povesti razbate, mai presus de orice altceva, fascinatia pentru lectura si iubirea pentru carti.

Descoperiti si celelalte titluri fermecatoare din colectia Bibliolove!
Ezgi Berk este o scriitoare pentru copii care crede cu tarie in existenta dragonilor. Magie pura!

S-a nascut in Turcia, la Istanbul, intr-o familie din clasa de mijloc. Dupa o copilarie frumoasa, petrecuta in curtea plina de verdeata a gradinitei, dar si in cea sufocata de beton a scolii, la facultate a studiat istoria, de care este si astazi pasionata. Si pentru ca oamenii pot uita sa se joace si sa priveasca cerul cu bucurie atunci cand devin adulti, ea a hotarat sa lucreze in domeniul cartilor – scrie carti pentru copii, tinand si workshop-uri pentru cei mici in librarii si in scoli.

O poveste despre magia care se petrece intr-o biblioteca

Descoperiti si celelalte titluri fermecatoare din colectia Bibliolove!