Editura Corint Gramatica limbii romane pentru invatamantul primar. Invat si exersez cu Amadeus si ReMi - Adina Dragomirescu, Irina-Roxana Georgescu, Carmen Ianculescu, Anca-Elena Cristea, Tatiana Paun

Editura: Corint

Autor: Adina Dragomirescu, Irina-Roxana Georgescu, Carmen Ianculescu, Anca-Elena Cristea, Tatiana Paun

Anul publicării: 2021

ISBN: 978-606-78206-8-3

Stoc epuizat
Cod Produs: 9786067820683 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Gramatica limbii romane pentru invatamantul primar. Invat si exersez cu Amadeus si ReMi este un ghid indispensabil pentru elevii din clasa pregatitoare pana in clasa a IV-a, un adevarat sprijin in dezvoltarea si aprofundarea notiunilor de baza studiate in scoala.

Lucrarea are o structura prietenoasa, Amadeus si ReMi insotind elevul in calatoria spre tainele limbii romane.

Notiunile teoretice – de la cele de fonetica, vocabular, punctuatie, ortografie pana la cele de morfologie si de sintaxa – sunt consolidate de exercitii atractive care beneficiaza de rezolvari complete.

In plus, volumul propune si seturi de exercitii pentru elevul dornic sa stie mai mult.

Diversitatea exercitiilor, orientate spre contexte diverse de invatare, dar si relatia stabilita de autoare intre limba romana si muzica sunt aspecte de noutate si de educare a potentialului elevului din clasele primare.
  • Gramatica limbii romane pentru invatamantul primar. Invat si exersez cu Amadeus si ReMi - Adina Dragomirescu, Irina-Roxana Georgescu, Carmen Ianculescu, Anca-Elena Cristea, Tatiana Paun

Adina Dragomirescu – doctor in filologie, cercetator la Institutul de Lingvistica al Academiei Romane „Iorgu Iordan – Alexandru Rosetti” si conferentiar la Facultatea de Litere a Universitatii din Bucuresti. Domenii de cercetare: morfosintaxa limbii romane, sintaxa diacronica, sintaxa romanica, tipologie lingvistica, contact lingvistic. Domenii de predare: fonetica si fonologia, morfologia si sintaxa limbii romane, sintaxa romanica, tipologia lingvistica.

A absolvit Facultatea de Litere (specializarea romana – franceza), urmand masteratul de teorie literara si literatura comparata la Universitatea din Bucuresti. A obtinut titlul de doctor in filologie al aceleiasi Universitati, cu o teza coordonata de acad. prof. univ. Mircea Martin despre influenta criticii occidentale asupra criticii literare postbelice romanesti. A fost redactor de limba franceza la revista de studii literare si culturale Euresis – Cahiers roumains d’études littéraires et culturelles. Incepand din octombrie 2018, tine seminarul de literatura interbelica si postbelica la Literele bucurestene. Face parte din colectivul de elaborare a Enciclopediei literaturii romane vechi, sub coordonarea acad. prof. univ. dr. Gh. Chivu (Academia Romana – Institutul de Istorie si Teorie literara „G. Calinescu”, Fundatia Nationala pentru Stiinta si Arta, Muzeul National al Literaturii Romane, Bucuresti, 2018).

Din 2010, preda limba si literatura romana la Colegiul National „Sfantul Sava” din Bucuresti.

A coordonat volumul colectiv Prof de romana (Editura Casa de pariuri literare, Bucuresti, 2019).

Carti publicate: Intervalle ouvert (L’Harmattan, Paris, 2017), Notiuni elementare (Editura Cartea Romaneasca, Bucuresti, 2018).

Carmen Ianculescu – profesor pentru invatamant primar, gradul didactic I, Colegiul National de Muzica „George Enescu”.

Anca-Elena Cristea – profesor pentru invatamant primar, gradul didactic I, Colegiul National de Muzica „George Enescu”, doctorand in Stiintele Educatiei, autor de carti pentru copii.

Tatiana Paun – profesor pentru invatamant primar si prescolar, gradul didactic I, Colegiul National de Muzica „George Enescu”.