Editura Corint Zvonuri despre sfarsitul lumii. Bucuresti, 1944–1953 - Stelian Tanase

Editura: Corint

Autor: Stelian Tanase

Anul publicării: 2023

ISBN: 978-606-088-300-5

Stoc epuizat
Cod Produs: 9786060883005 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Cu talentul sau inegalabil, autorul descrie fapte de zi cu zi, viata cotidiana. Sinucideri si crime care au cutremurat Bucurestiul, drame sentimentale, intrigi de tot felul si violente ale bandelor de gangsteri care seamana haosul, teroarea si panica. „Istoria mica”, asa cum se spune. Doar in fundal regasim marile evenimente: lovitura de palat de la 23 august 1944, intrarea Armatei Rosii, armistitiul de la Moscova, conferintele de la Ialta si Potsdam... Si, fireste, „granzii” epocii: Iosif Vissarionovici Stalin, Franklin D. Roosevelt, Winston Churchill, regele Mihai, Harry Truman. Ii intalnim si pe „semizeii” autohtoni: Gheorghe Gheorghiu-Dej, Ana Pauker, Emil Bodnaras, dr. Petru Groza, Lucretiu Patrascanu. Dar si pe Mihail Sebastian, Zaharia Stancu, Tudor Arghezi, George Enescu, Sergiu Malagamba...

Sub ochii cititorului se perinda saloane de dans, gradini de vara, restaurante, mahalale – Colentina, Grivita, Ferentari, Bellu. Sunt descrise cinematografele, teatrele, pietele Matache Macelaru, Filantropia si Obor. Vin la rand magazinele de stofe si de bijuterii, cafenelele Corso, Capsa, Athenée Palace. Sediile ambasadelor, ministerelor si partidelor, ale tribunalelor si sectiilor de politie. Hipodromul Baneasa si cursele de cai, Palatul Regal, vilele elitei bucurestene. Apoi sunt medicii de cartier, prostituatele din Crucea de Piatra, comersantii, dizeurii la moda, fantii de mahala, toti forfotind in paginile ingalbenite din presa timpului. La bariera acestui oras cu toate ale lui apare Krasnaia Armia, cu soldati desculti, cocotati adesea pe tancuri Sherman, Made in USA. Asa incepe ocupatia sovietica.

*

Confidential. Misiunea Statelor Unite, Bucuresti. „Poporul roman cauta o cale de scapare, dar pana acum nu se intrezareste nici cea mai palida nadejde in afara de un al treilea razboi mondial. Discutii in legatura cu posibilitatea unui nou razboi se aud din ce in ce mai des si nu poate fi o alta explicatie decat ca, oricat de cumplit ar fi pentru Romania, masa poporului il doreste. Zvonurile pietei cum ca ar fi inceput razboiul sunt ceva obisnuit; zvonuri care se raspandesc rapid sunt primite cu satisfactie de cei care le cred. [...] Majoritatea pare resemnata la gandul razboiului si, in pofida tuturor incercarilor facute in lume pentru o pace de durata, asteapta declansarea acestuia”, noteaza Ray Melbourne, diplomat american de la ambasada din Bucuresti, intr-un raport catre Departamentul de Stat.
  • Zvonuri despre sfarsitul lumii. Bucuresti, 1944–1953 - Stelian Tanase

Stelian Tanase este scriitor, eseist, istoric, politolog, realizator de televiziune, profesor universitar. Absolvent al Facultatii de Filosofie din Bucuresti, a participat activ la evenimentele din decembrie 1989, devenind o personalitate de referinta a societatii civile romanesti. A fost primul presedinte al Grupului pentru Dialog Social, vicepresedinte al Partidului Alianta Civica, Presedinte al Societatii Romane de Radio si Televiziune, fiind in prezent profesor la Facultatea de Stiinte Politice.

Opera sa cuprinde lucrari de fictiune (literatura), texte de nonfictiune (stiinte politice, istorie, cercetarea arhivelor) si volume de memorialistica.

Fictiune:

Luxul melancoliei (1982), Corpuri de iluminat (1990, roman interzis de cenzura in comunism), Playback (1995, roman interzis de cenzura in comunism), Maestro (2008), Dracul si Mumia (2010), Skepsis (2012), Nocturna cu vampir opus 1 (2017), Partida de vanatoare (2018), Marele incendiator. Cronica unui fapt divers (2019)

Nonfictiune:

Revolutia ca esec (1996), Sfidarea memoriei. Convorbiri cu Alexandru Paleologu (1996), Anatomia mistifi-carii (1997), Elite si societate. Gu-vernarea Gheorghiu-Dej, 1948–1965 (1998), LA vs. NY (1998), Racovski. Dosar secret (2000), Acasa se vorbeste in soapta (2002), Clientii lu’ Tanti Varvara. Istorii clandestine (2005), Istoria caderii regimurilor comuniste. Miracolul Revolutiei (2009), Cioran si Securitatea (2010), Conversatii cu Regele Mihai (2018), Sunt un copil al Razboiului Rece (2020)

O istorie a ultimilor ani de razboi si primilor ani de pace postbelica privita din multiple unghiuri. Cu talentul sau inegalabil, autorul descrie fapte de zi cu zi, viata cotidiana. Sinucideri si crime care au cutremurat Bucurestiul, drame sentimentale, intrigi de tot felul si violente ale bandelor de gangsteri care seamana haosul, teroarea si panica. „Istoria mica”, asa cum se spune.