Editura Vellant Asta schimba totul. Capitalism vs. Mediu - Naomi Klein

Anul publicării: 2016

ISBN: 978-606-864-230-7

Cod Produs: 9786068642307 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Cea mai importanta lucrare de pana acum a autoarei bestsellerului international Doctrina socului este o explicatie cuprinzatoare pentru felul in care schimbarile de mediu ne provoaca sa abandonam ideologia „pietei libere“, sa restructuram economia globala si sa refacem sistemele politice. Cum statu-quoul lumii nu mai este o optiune, Klein ne someaza: fie imbrati sam noi in sine schimbarea radicala, fie schimbarile ne vor afecta existenta imediata. In Asta schimba totul, Naomi Klein combina stiinta, psihologia, geopolitica, economia, etica si activismul pentru a- si formula argumentul si pentru a pune intrebarile corecte despre mediu. Klein sustine ca schimbarile de mediu nu reprezinta doar o problema introdusa abil printre teze si politici de sanatate. Este un semnal de alarma ce ne indeamna sa remediem un sistem economic care deja e sueaza in numeroase privinte. Klein isi construieste cu meticulozitate cauza: reducerea masiva a emisiilor de gaze cu efect de sera reprezinta solutia pentru diminuarea inegalitatilor sociale, reimaginarea democratiile distruse si reconstruirea economiilor locale nefunctionale. Putem face aceste schimbari la timp?

„Sa descrii Asta schimba totul ca o carte despre ecologie inseamna sa limitezi drastic agenda lui Naomi Klein." Rob Nixon, The New York Times
Naomi Klein a absolvit London School of Economics si semneaza articole in The Nation si The Guardian. A devenit cunoscuta in intreaga lume datorita lucrarilor No Logo (2000) si Doctrina socului (2007) plasandu-se in avangarda luptei impotriva globalizarii corporatiste. Doctrina socului a fost tradusa in 30 de limbi, vanduta in peste un milion de exemplare si desemnata New York Times Critics’ Pick of the Year.