Editura Publica Cei mai buni. Cum sa atingi perfectiunea in sport - Matthew Syed

Editura: Publica

Autor: Matthew Syed

Anul publicării: 2018

ISBN: 978-606-722-306-4

Stoc epuizat
Cod Produs: 9786067223064 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Cum reusim sa ne atingem potentialul maxim ca indivizi, echipe si organizatii?

In aceasta carte provocatoare, care trateaza o paleta larga de subiecte, Matthew Syed exploreaza jocul mental al sportului. Ultima sa carte, Cei mai buni, abordeaza subiecte precum loialitatea, riscul, motivatia si frica, exploreaza teme dificile, printre care coruptia, rasismul si huliganismul, si ne ofera perspective noi asupra mentalitatii unora dintre cei mai talentati sportivi, cum ar fi  Billie Jean King, Cristiano Ronaldo si, cel mai sclipitor dintre toti, Muhammad Ali. Nu in ultimul rand, cartea lui Matthew Syed ne dezvaluie calitatile necesare pentru a ajunge pe podium.

Ce ne poate invata Roger Federer despre secretul longevitatii?

Ce au in comun membrii echipei de rugby All Blacks cu muzicienii de jazz?

De ce a crezut Johan Cruyff ca frumusetea este mai importanta decat victoria?

Ce ne pot spune cercetatorii din neurostiinte despre modul in care lucreaza creierul nostru sub presiune?

MATTHEW SYED, jurnalistul sportiv al anului 2016, raspunde, printre altele, la aceste intrebari intr-o carte fascinanta si provocatoare, despre jocul mental din sport. Cum reusim sa ne atingem potentialul maxim ca indivizi, echipe si organizatii? Gratie spiritului sau de competitie, presiunii psihologice intense, conduitei morale complexe, motivatiei neincetate de a inova si cautarii iluzorii a perfectiunii, sportul ne ofera foarte multe raspunsuri interesante.
MATTHEW SYED scrie editoriale si articole de specialitate pentru The Times. Este invitat in emisiunea de actualitati a BBC Newsnight si apare cu regularitate pe CNN International si World Service TV. Dupa absolvirea Universitatii Oxford si castigarea premiului First in Politics, Philosophy and Economics, Syed a devenit campionul Marii Britanii la tenis de masa, titlu pe care si l-a aparat aproape zece ani. A fost de trei ori campionul Commonwealth si a reprezentat de doua ori Anglia la Jocurile Olimpice.

Este autorul cartii Gandirea de tip cutie neagra, care ne arata ca reusitele creative au la baza mai multe esecuri.

Cum reusim sa ne atingem potentialul maxim ca indivizi, echipe si organizatii?

Ce ne poate invata Roger Federer despre secretul longevitatii?

Ce au in comun membrii echipei de rugby All Blacks cu muzicienii de jazz?

De ce a crezut Johan Cruyff ca frumusetea este mai importanta decat victoria?