Editura Publica Ronnie. Autobiografia lui Ronnie O'Sullivan - Ronnie O'Sullivan, Simon Hattensone

Editura: Publica

Autor: Ronnie O'Sullivan, Simon Hattensone

Anul publicării: 2015

ISBN: 978-606-722-171-8

Cod Produs: 9786067221718 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Talentul deosebit si perspicacitatea uluitoare ale lui Ronnie O'Sullivan l-au definit ca cel mai spectaculos jucator de snooker. Cu toate acestea, cariera sa sportiva, marcata de performante incredibile, a fost dublata constant de caderile unei vieti afectate de autocompatimire, prabusiri si depresii.

Ronnie O'Sullivan a devenit un miracol al snookerului de la varsta de zece ani, cand a realizat primul sau break de peste 100 de puncte. A continuat apoi doborand record dupa record, in timp ce incerca cu greu sa faca fata incarcerarii pe viata a celui care i-a fost tata si mentor in acelasi timp.

De pe culmile succesului pe fundul prapastiei si inapoi, Ronnie dezvaluie cu sinceritate toate detaliile unei vieti care l-a facut campionul imbatabil, dar care nu o data l-a dus in stadiul de a pierde totul. O poveste impresionanta, inspirationala si brutal de sincera in descrierea a ceea ce inseamna geniul, dar si a usurintei cu care acesta poate fi irosit.

Editia in limba romana este insotita de note explicative ale unor locatii din Marea Britanie, ale expresiilor din argoul londonez si ale unor notiuni din jocul de snooker, fara de care traducatorul a considerat ca s-ar fi pierdut prea mult din savoarea povestirii.

Dupa ce nu voi mai juca, mi-ar placea sa raman implicat in snooker si in alte feluri, de exemplu, facand un pic pe comentatorul si prezentatorul TV. L-am vazut de curand pe Steve Davis in aceasta postura si pare mai multumit si mai relaxat ca niciodata. Sunt atatea variante in viata si este pentru prima oara cand vad cum aceste usi se deschid, in spatele lor nefiind alte ziduri! Am invatat cum sa fiu multumit si admit ca snookerul e o componenta importanta a acestei stari, insa, daca mi-ar spune cineva ca de maine nu as mai putea juca, stiu acum ca in viata mai sunt si alte lucruri care conteaza.

Ronnie O'Sullivan

O autobiografie buna, convingatoare.

The Independent

O fiinta atat de rara, o carte ce dezvolta o constiinta proprie, o viata si un suflet.

Glasgow Herald
RONNIE O'SULLIVAN s-a nascut in anul 1975 in Essex. Joaca snooker de la varsta de sapte ani, in 1992 devine jucator profesionist, iar in anul 2001 campion mondial. Este castigatorul unui numar impresionant de trofee si competitii, dintre care merita sa amintim de titlurile cucerite in cadrul Embassy World Championship, China Open, Regal Championship, Benson and Hedges Masters sau British Open. Ronnie este considerat drept unul dintre cei mai talentati jucatori de snooker din istoria acestui sport.

SIMON HATTENSTONE este jurnalist la The Guardian. Este autorul autobiografiei Out Of It – The Story of a Boy Who Went to Bed with a Headache and Woke up Three Years later. Breakul sau [numarul maxim de puncte obtinut de un jucator de snooker la o singura vizita la masa] este de doisprezece.

IULIU CIUPE-VAIDA este iubitor si promotor de snooker. Se simte deja mult mai bine pentru s-a inhamat la traducerea acestei carti, constatand ca breakul sau maxim este de 32...

Ronnie O'Sullivan

O autobiografie buna, convingatoare.

The Independent

Glasgow Herald