Editura Publica Rod Laver. Autobiografie - Larry Writer, Rod Laver

Anul publicării: 2017

ISBN: 978-606-722-229-6

Cod Produs: 9786067222296 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Aparitia editiei in limba romana a autobiografiei lui Rod Laver este sustinuta de Erste Asset Management.

Autobiografia lui Rod Laver spune povestea inaltatoare a felului in care un baiat de la tara, din Rockhampton, Australia, scund, stangaci si cu parul rosu, a devenit unul dintre cei mai mari campioni ai tenisului. Rod a dominat tenisul mondial timp de aproape doua decenii, jucand impotriva unora dintre cei mai buni jucatori din secolul XX si invingandu-i.

In 1962, Rod Laver a devenit al doilea jucator care a cucerit un Mare Slem Complet, castigand Wimbledonul si titlurile Australiei, Frantei si Statelor Unite in acelasi an calendaristic. In 1969, a reusit din nou aceasta performanta, devenind singurul jucator din istoria tenisului care a castigat de doua ori Marele Slem Complet.

Cartea lui Laver este o calatorie minunata si plina de nostalgie, care descrie drumul sau catre celebritate, de la copilaria petrecuta intr-un orasel din Queensland, in anii 1950, la reusitele din circuitul de amatori si culminand cu inaltimile ametitoare ale victoriilor din turneele de Mare Slem. Pe langa victoriile de pe teren, Rod scrie si despre accidentul vascular cerebral suferit in 1998 si felul in care i s-a schimbat viata dupa acest eveniment, dar si despre Mary, cea care i-a fost sotie mai bine de 40 de ani.

Rod este unul dintre cei mai draguti oameni pe care i-am cunoscut vreodata. Este prietenos, generos si optimist. Afiseaza o modestie care te face sa il indragesti si care il recomanda nu doar ca pe unul dintre cei mai mari jucatori de tenis din istorie, ci si ca pe o adevarata legenda a sportului mondial.

Pentru Rod, familia este mereu pe primul plan. Atat eu, cat si sotia mea, Mirka, avem o profunda admiratie pentru devotamentul total de care a dat dovada Rod cand a avut grija de iubita sa sotie, Mary, in ultimii ei ani de viata. Loialitatea absoluta si puterea sa interioara erau din nou puse in joc. Inainte de asta, Mary jucase un rol esential in recuperarea lui Rod dupa un atac cerebral pe care il suferise in 1998, iar Rod, la randul sau, a fost alaturi de ea pana la final, in noiembrie 2012. In paginile acestei carti, Rod ne spune extraordinara poveste a unui baiat timid din pustiul Queenslandului, cu pistrui pe fata si cu un talent urias, care, datorita sprijinului primit de la oamenii potriviti, la momentul potrivit, a fost in stare sa-i indeplineasca visul tatalui sau de a avea un fiu care va castiga Wimbledonul si care a devenit apoi cel mai mare jucator de tenis al tuturor timpurilor.

Rod iubeste tenisul si tot ce tine de acest sport, iar acest lucru reiese din fiecare pagina a cartii. Si poate, dupa ce veti termina de citit aceasta poveste, veti intelege mai multe despre sportul pe care il adoram.

Roger Federer, fragment din Cuvant inainte
Rod Laver, Membru al Ordinului Imperiului Britanic, detine recordul pentru cele mai multe titluri castigate in istoria tenisului – peste 200 de turnee. S-a mentinut pe prima pozitie a clasamentului mondial timp de sapte ani consecutivi si este singurul jucator care a obtinut de doua ori un Mare Slem Complet. La sfarsitul anilor 1960, era considerat cel mai bun jucator de tenis din lume. In prezent, Rod Laver locuieste la Carlsbad, California.

Larry Writer este scriitor, jurnalist si speaker. A scris pentru The Sydney Morning Herald, The Melbourne Age, The Weekend Australian Magazine, Sydney Magazine, Marie Claire, Vogue, The Bulletin, Australian Business si Australian Financial Review. A fost redactor, jurnalist si sef al biroului de presa din Londra al Australian Consolidated Press si al Time Inc.

Roger Federer, fragment din Cuvant inainte