Editura Pro Universitaria Microeconomics. Theory and Tests - Maria-Cristina Stefan, Alina Iuliana Tabirca, Dorin Iancu

Editura: Pro Universitaria

Autor: Maria-Cristina Stefan, Alina Iuliana Tabirca, Dorin Iancu

Anul publicării: 2023

ISBN: 978-606-26-1787-5

Cod Produs: 9786062617875 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Cartea „Microeconomie. Teorie si teste” in limba engleza a fost conceputa ca un ghid util pentru studentii anului I, profil economic si juridic, dar si pentru toti cei interesati sa invete concepte economice, teorie economica si metode utilizate in analiza fenomenelor si proceselor economice. Mai mult, aceasta contine teste grila cu scopul fixarii cunostintelor dobandite la disciplina ,,Microeconomie". Cartea acopera diverse subiecte economice si ofera profunzimea necesara pentru a asigura informatii usor de gestionat pentru profesori si studenti. Ne-am straduit sa gasim un echilibru intre teoria economica si aplicatiile specifice.

Cartea este meticulos structurata in douasprezece parti cheie, acoperind o gama larga de subiecte din economie. Acestea includ o introducere in economie, activitatea umana, diferite forme ale economiei de schimb, banii, cererea si oferta de bunuri, activitatea de productie si semnificatia acesteia, costurile de productie, piata si concurenta, pretul si profitul, piata muncii si salariul si o explorare detaliata a pietelor financiare. La sfarsitul fiecarui capitol, oferim o evaluare utila de auto-verificare pentru a permite studentilor sa-si evalueze propria competenta si intelegere, ceea ce ii poate ajuta sa identifice zonele de imbunatatire si sa-si consolideze invatarea.
  • Microeconomics. Theory and Tests - Maria-Cristina Stefan, Alina Iuliana Tabirca, Dorin Iancu

Maria-Cristina Stefan

Este in prezent conferentiar universitar titular la Universitatea „Valahia” din Targoviste, Facultatea de Stiinte Economice precum si Decan al Facultatii de Stiinte Economice, Universitatea ,,Valahia” din Targoviste. Din 2007 este Doctor in Economie al Academiei Romane, Institutul National de Cercetari Economice. A publicat in calitate de unic autor si de coautor 11 carti de specialitate, respectiv peste 50 de articole in reviste recunoscute. De asemenea a fost director a doua proiecte de cercetare stiintifica cu finantare privata si membru in echipa de cercetare pentru inca 4 proiecte internationale si 5 proiecte nationale. Expert in mai multe proiecte cu finantare privata sau publica, nationale sau internationale. Are o experienta in invatamantul superior economic de peste 20 de ani, preda discipline precum Microeconomie, Macroeconomie, Metodologii manageriale, Strategia de securitate nationala, Strategii euroatlantice de securitate, Dezvoltare regionala si locala, Microeconomie, domeniul Management atat Licenta cat si Master.

Alina Iuliana Tabirca

Asist. univ. dr.titular la Universitatea Valahia din Targoviste, Facultatea de Stiinte Economice, Departamentul Management – Marketing. Doctor in Contabilitate, absolventa de studii postdoctorale la Universitatea 1 Decembrie 1918 din Alba Iulia cu o tema in domeniul responsabilitatii sociale corporative. Cu o experienta in invatamantul superior economic de aproape 10 de ani, este asistent pentru disciplinele Microeconomie, Macroeconomie, Statistica si Contabilitate. Autoare a unei carti de specialitate si coautoare a peste 20 de articole publicate in reviste recunoscute. Expert in mai multe proiecte cu finantare privata sau publica, nationale sau internationale. Membra fondatoare a Asociatiei AVES. Domeniile de expertiza sunt: contabilitate, baze de date, informatica de gestiune, proiecte economice.

Dorin Iancu

Este Lector universitar la Universitatea ,,Valahia” din Targoviste, Facultatea de Stiinte Economice. Din 2018 este presedinte al Societatii Antreprenoriale Studentesti a Universitatii ,,Valahia” din Targoviste precum si vicepresedinte al Patronatul Tinerilor Intreprinzatori din Regiunea Sud-Muntenia (2021). Inca din 2013 este doctor in Management, absolvent al Universitatii Valahia din Targoviste. Cu o experienta in invatamantul superior economic de peste 6 ani, este lector titular pentru disciplinele Microeconomie, Managementul productiei, Economie, Management public domeniul Management.