Editura Paralela 45 Limba romana si Economie - Teste-grila pentru concursul de admitere la Facultatea de Drept + Supliment Macroeconomie - Anca Davidoiu Roman, Cecilia Ionescu

Editura: Paralela 45

Autor: Cecilia Ionescu, Anca Davidoiu Roman

Editia: a 6-a, revizuita

Anul publicării: 2021

ISBN: 978-973-47-3318-7/978-973-47-3350-7

Stoc epuizat
Cod Produs: 5944567000125 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Lucrarea de fata se adreseaza in primul rand candidatilor la Facultatea de Drept a Universitatii din Bucuresti, fiind un instrument deosebit de util in vederea pregatirii concursului de admitere. Se remarca prin volumul generos al itemilor de evaluare, care acopera integral programa scolara (atat la limba romana, cat si la economie), dar si prin oferirea posibilitatii de verificare a cunostintelor la ambele discipline de concurs.

Structura culegerii sugereaza modul cel mai eficient de pregatire: partea I cuprinde teste-grila care se concentreaza, in cadrul fiecarei discipline, pe evaluarea temelor din programa, contribuind la fixarea temeinica a cunostintelor, iar partea a II-a, sumativa, cuprinde teste-grila combinate (limba romana si economie), pe modelul celor de la examen.

Culegerea corespunde si exigentelor de admitere de la Facultatea de Limbi si Literaturi Straine, Academia de Politie si Facultatea de Jurnalism (in ceea ce priveste disciplina Limba romana), respectiv celor de la Scoala Nationala de Studii Politice si Administrative sau Academia de Studii Economice (in ce priveste disciplina Economie).

In urma modificarii programei de admitere la Facultatea de Drept a Universitatii din Bucuresti, din luna ianuarie 2021, pentru disciplina Economie, autorii au elaborat un supliment care contine teste de pregatire pentru cele doua noi teme introduse: Cresterea si dezvoltarea economica. Fluctuatiile economice si Echilibrul si dezechilibrul in economie.
  • Limba romana si Economie - Teste-grila pentru concursul de admitere la Facultatea de Drept + Supliment Macroeconomie - Anca Davidoiu Roman, Cecilia Ionescu

(N. 16 septembie 1971) a absolvit Liceul Pedagogic din Ploiesti in 1990 si Facultatea de Litere a Universitatii din Bucuresti, specializarea Romana-Franceza, in 1995. Master in Istoria limbii romane, in 1996, Doctor in Filologie din 2004. In prezent este profesor de limba si literatura romana la Colegiul National “Gheorghe Lazar” din Bucuresti. A publicat studiul de dialectologie: Aspecte ale morfologiei pronumelui personal in aromana si numeroase articole si studii de pragmastilistica in revistele de specialitate.