Editura Pro Universitaria Carta Alba a IMM-urilor din Romania 2022. Nr. 20 - Ed. coord. de: Ovidiu Nicolescu

Editura: Pro Universitaria

Autor: Ovidiu Nicolescu

Anul publicării: 2022

ISBN: 978-606-26-1624-3

Cod Produs: 9786062616243 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Editia Cartei Albe a IMM-urilor din Romania din 2022 incorporeaza cel de-al douazecilea raport de cercetare anual, realizat consecutiv de catre Consiliul National al Intreprinderilor Private Mici si Mijlocii din Romania-confederatie patronala reprezentativa la nivel national pentru IMM-uri. Volumul incorporeaza cele mai recente, cuprin-zatoare, ample si aprofundate, analize si proiectii referitoare la sectorul de IMM-uri, care are o contributie determinanta la generarea de locuri de munca si de PIB in Romania, in contextul economico-social complex, puternic marcat de criza Coronavirus si razboiul din Ucraina.
In conceperea si elaborarea Cartei Albe a IMM-urilor din Romania in 2022, pe langa problematica specifica IMM-urilor s-a avut in vedere situatia economico-sociala nationala influentata de pandemia Covid-19 si razboiul din Ucraina, prevederile programului Guvernului, Strategiei UE, Programului UE de finantare 2021-2026, Pachetul special de finantari UE 2021-2026 pentru contracararea pandemiei actuale, Small Business Act si ultimele evaluari semestriale efectuate de Comisia Uniunii Europene, documente strategice care marcheaza major evolutia IMM-urilor din Europa si implicit din Romania.
  • Carta Alba a IMM-urilor din Romania 2022. Nr. 20 - Ed. coord. de: Ovidiu Nicolescu

Ovidiu Nicolescu

Este profesor universitar doctor emerit la Academia de Studii Economice Bucuresti, presedinte al Societatii Academice de Management din Romania (SAMRO), presedinte de onoare la Consiliu National al Intreprinderilor Private Mici si Mijlocii din Romania (CNIPMMR) si vicepresedinte al Asociatiei de Studii si Prognoze Economice si Sociale (ASPES). De-a lungul a peste 50 de ani, ca cercetator si cadru didactic universitar, a desfasurat cercetari stiintifice intense in mai multe domenii: managementul organizatiei, intreprenoriat si managementul IMM-urilor, management comparat international, economia, organizatia si managementul bazate pe cunostinte, simulari si jocuri manageriale si economice computerizate, stakeholderii organizatiei si responsabilitatea sociala. Pe baza acestor cercetari a elaborat si publicat 187 de carti (inclusiv variante de carti in limbi straine, carti in 2-4 editii si rapoarte de cercetare anuale) si mai mult de 520 de studii si articole, in 23 de tari. Ultima carte, “Stakeholder Management and Social Responsibility – Concepts, Approaches and Tools in the Covid Context”, elaborata impreuna cu profesor universitar doctor Ciprian Nicolescu, a fost publicata in ianuarie 2022, in Routledge Advances in Management and Business Studies, New York, London, Routledge, Taylor & Francis Group.