Editura Hamangiu Sociologie juridica. Clarificari conceptuale si aplicatii. Clarificari conceptuale si aplicatii - Ramona Delia Popescu, Cosmin-Marian Vaduva

55,00 Lei

Editura: Hamangiu

Autor: Ramona Delia Popescu, Cosmin-Marian Vaduva

Anul publicării: 2020

ISBN: 978-606-27-1383-6

Cod Produs: 9786062713836 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Cine isi doreste sa inteleaga dreptul nu poate scapa de tensiunea nascuta dintre doua adevaruri indiscutabile, respectiv, pe de o parte, ca dreptul este un fenomen social cu trasaturi distincte de alte fenomene sociale, si, pe de alta parte, ca dreptul interactioneaza, in forme dintre cele mai complexe si variate, cu alte fenomene sociale. Ne-am propus in aceasta lucrare sa scoatem la iveala aceasta conditie duala a dreptului, de fenomen deopotriva autonom si aflat in interactiune cu celelalte fenomene sociale, in sensul cel mai larg al acestei expresii.

Acest manual serveste, in principal, interesele studentilor la nivel de licenta ai facultatilor de drept din Romania si este conceput ca un instrument la indemana viitorilor juristi pentru a intelege dreptul in context social. Aceasta nu inseamna, desigur, ca lucrarea nu este destinata si altor categorii de cititori. Orice student sau cercetator din domeniul stiintelor sociale face parte din publicul tinta al cartii.

Tinand cont de timpul alocat sociologiei juridice in curricula facultatilor de drept si, mai ales, de statutul ei de disciplina optionala, in procesul elaborarii acestui manual am avut mereu in minte aprecierea formulata de profesorul Lon Fuller, unul dintre cei mai importanti juristi americani ai secolului trecut: „bineinteles ca nu avem timp ca in trei ani sa facem dintr o persoana un jurist. Dar nu aceasta este sarcina noastra. Sarcina noastra este sa l situam pe student intr un proces de autoeducare si sa ii oferim notiunile fundamentale si modurile de gandire care ii vor permite sa extraga, mai tarziu, profit maxim din educatia sa in scoala experientei”.
  • Sociologie juridica. Clarificari conceptuale si aplicatii. Clarificari conceptuale si aplicatii - Ramona Delia Popescu, Cosmin-Marian Vaduva

Ramona Delia Popescu

Este lector universitar al Departamentului de Drept Public, la Facultatea de Drept din Universitatea din Bucuresti, din octombrie 2012, la disciplinele Drept constitutional, Metodologie juridică, Sociologie juridica si Institutii politice, iar din 2019, la disciplina drept parlamentar. Din 2005 este consilier juridic la Ministerul Justitiei.

Studii A urmat cursurile la nivel de licenta ale Facultatii de Drept, din cadrul Universitatii din Bucuresti, apoi studii postuniversitare cu specializarea Stiinte penale si cursuri de master in Dreptul Afacerilor, in cadrul aceleiasi institutii, iar in 2011 a obtinut doctoratul in drept constitutional.

Publicatii A publicat mai multe carti, studii si articole de specialitate, in principal in aria dreptului constitutional, printre care: Raspunderea Parlamentului in dreptul constitutional, Ed. CH Beck, Bucuresti, 2011, Despre constitutionalizarea normelor de tehnica legislative, in In honorem Ioan Muraru, Ed. Hamangiu, Bucuresti, 2019, The role of the state in economy from totalitarian regime to financial crisis, lucrare prezentata la Congresul mondial de drept constitutional, Workshop 12 – Constitution and financial crisis, in Romanian Journal of Comparative Law, Supplement 2014, Distorsiunile democratiei reprezentative – influenta sistemului electoral asupra reprezentarii, in Analele Universitatii din Bucuresti nr. 2/2013 si Producerea efectelor juridice ale actelor normative, in Revista transilvana de stiinte administrative nr. 2/2012, vol. 31.

actualizat februarie 2020

Cosmin-Marian Vaduva

Este din 2016 magistrat-asistent la Curtea Constitutionala a Romaniei. Din 2006 pana in 2017 a predat, in calitate de cadru didactic asociat si/sau lector pe perioada de determinata, cursuri si seminare, la nivelul de studii licenta si master, la Universitatea din Bucuresti, in cadrul Facultatii de Filosofie, la materiile Teoria Generala a Dreptului, Drept constitutional comparat, precum si la materii situate in domeniul larg al Dreptului Uniunii Europene. De asemenea, din 2007 si pana in prezent, a sustinut, cu intreruperi, in calitate de cadru didactic asociat, cursuri si/sau seminare la materiile Drept constitutional si institutii politice si Sociologie juridica, in cadrul Facultatii de Drept a Universitatii din Bucuresti.

Studii: Este absolvent al Facultatii de Drept din cadrul Universitatii din Bucuresti din 2005, iar in 2006 a absolvit masterul in filosofie al Facultatii de Filosofie din cadrul aceleiasi universitati. Este doctor in filosofie al Universitatii din Bucuresti din 2010 si doctorand in domeniul dreptului constitutional din 2017 in cadrul aceleiasi institutii.

Publicatii: Interesele sale principale de cercetare se situeaza, in special, in domeniul teoriei dreptului constitutional si al filosofiei dreptului. Aceste interese s-au concretizat, printre altele, prin publicarea volumelor Temeinicie si legalitate in analiza motivelor de recurs, Ed. Hamangiu, Bucuresti, 2015, Sociologie juridica. Clarificari conceptuale si aplicatii, Ed. Hamangiu, Bucuresti, 2020, dar si a unor articole in limba engleza, precum si prin prezentari in limba engleza in domeniul filosofiei sau al filosofiei dreptului din strainatate, respectiv Oxford (grup de discutii), Lisabona (conferinta, cu lucrarea HLA Hart on Logic, Interpretation and Argumentation), Manchester (grup de discutii, cu lucrarea Philosophical Fantasies and Concept – Formation: Wittgenstein and Hart), Reading (grup de discutii, cu lucrarea Philosophical Fantasies and their Role in Understanding Concept Formation: Wittgenstein and Hart) sau Lucerna (wokshop).

actualizat februarie 2022