Editura Pro Universitaria Respectarea drepturilor omului in sistemul penitenciar romanesc. Bune practici in sistemele penitenciare la nivel international - Alexandru Petre

Editura: Pro Universitaria

Autor: Alexandru Petre

Anul publicării: 2024

ISBN: 978-606-26-1860-5

Cod Produs: 9786062618605 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Respectarea drepturilor omului in sistemul penitenciar romanesc. Bune practici in sistemele penitenciare la nivel international - abordeaza respectarea drepturilor omului in penitenciarele romanesti, accentuand provocarile si posibile imbunatatiri. Originile cercetarii vin dintr-un interes profund pentru drepturile omului in context penitenciar, stimulat de experiente personale si necesitatea analizei conditiilor din penitenciare. Scopul este de a contribui la literatura de specialitate si a promova respectarea drepturilor fundamentale ale detinutilor. Studiul se compune din sase capitole care trateaza cadrul juridic, aspectele sociologice, studii de caz, provocarile sistemului romanesc si recomandari de imbunatatire.

Lucrarea se adreseaza celor interesati de drepturile omului si de reforma sistemului penitenciar, inclusiv cercetatori, practicieni in domeniul justitiei penale, organizatii non-guvernamentale care activeaza in domeniul drepturilor omului si al reformei penitenciare, precum si publicului larg care doreste sa inteleaga mai bine conditiile din penitenciarele romanesti si modul in care drepturile detinutilor sunt respectate. Prin accentul pus pe compararea cu sisteme penitenciare internationale si propunerea de recomandari concrete, lucrarea poate servi ca un ghid pentru imbunatatirea politicilor si practicilor din acest domeniu.
  • Respectarea drepturilor omului in sistemul penitenciar romanesc. Bune practici in sistemele penitenciare la nivel international - Alexandru Petre

A finalizat studiile universitare in domeniul Stiintelor Juridice la Academia de Politie „Alexandru Ioan Cuza” din Bucuresti, ca membru al promotiei din anul 2007, urmata de aprofundarea cunostintelor in domeniul Stiintelor Penale, cu studii postuniversitare completate in anul 2009. Educatia sa in domeniul politicilor publice si al societatii civile a fost consolidata prin obtinerea unui masterat in cadrul Scolii Nationale de Studii Politice si Administrative in anul 2015. Expertiza sa pe plan international a beneficiat de finalizarea cu succes a unui masterat in Politici de Munca si Globalizare la Berlin School of Economics and Law. In anul 2023 a obtinut diploma de doctor in sociologie, cu un proiect de cercetare in domeniul respectarii drepturilor in penitenciarele din Romania. Cu o experienta profesionala de peste 16 ani in domeniul penitenciar, atat pe plan national, cat si international, Petre Alexandru desfasoara activitati de cercetare stiintifica privind reforma sistemului penitenciar, indeosebi imbunatatirea practicilor si capacitatilor de management al penitenciarelor, protejarea grupurilor vulnerabile si promovarea drepturilor omului.