Editura Universul Juridic Reforma si traditie in dreptul englez - Monica Florentina Popa

Editura: Universul Juridic

Autor: Monica Florentina Popa

Anul publicării: 2022

ISBN: 978-606-39-0861-3

Cod Produs: 9786063908613 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Lucrarea de fata analizeaza evolutiile dreptului englez din ultimele doua decenii, cu privire speciala asupra reformelor din domeniul constitutional, al justitiei civile si penale, dar si al organizarii profesiilor juridice. Natiunea care a dat istoriei Magna Charta in 1215 continua si astazi sa isi reinventeze traditia juridica de common law.

Dupa ce a petrecut o jumatate de secol in spatiul comunitar european, Regatul Unit al Marii Britanii revine la traditia sa insulara, afirmand, intr-o lume globalizata, importanta suveranitatii nationale. Odata cu momentul Brexit, s-a reafirmat principiul suprematiei parlamentului, o alta componenta definitorie a identitatii juridice engleze. De fapt, dezvoltarea acestui drept este marcata in egala masura de traditie si de nevoia de schimbare, reformele intreprinse de guvernele care au venit la putere, indiferent de nuanta politica, avand o remarcabila continuitate.

Lucrarea se adreseaza atat studentilor, cat si practicienilor, temele prezentate fiind sustinute de legislatie actualizata si de date statistice, analiza lor facandu-se intr-un cadru mai larg, ce depaseste abordarile strict pozitiviste.
  • Reforma si traditie in dreptul englez - Monica Florentina Popa