Editura Universul Juridic Mozaic de drept international si drepturile omului - Aurora Ciuca

Editura: Universul Juridic

Autor: Aurora Ciuca

Anul publicării: 2024

ISBN: 978-606-39-1437-9

Cod Produs: 9786063914379 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Cruda realitate a razboiului care se vrea acoperita printr-un discurs manipulator ce aminteste de premonitiile orwelliene si care deformeaza sensul unor concepte si institutii ale dreptului international, citizenship by investment proiect al lumii globalizate care trece peste vechile „iluzii” jurisprudentiale, o scurta istorie a arbitrajului international, a definitiei agresiunii si a ideii de justitie penala internationala sunt mici fragmente din vastul mozaic al dreptului international.

Acesta se completeaza cu pagini din istoria Declaratiei Universale a Drepturilor Omului, „noua Magna Carta a umanitatii” care este piatra de temelie a drepturilor consacrate astazi. In incercarea de a raspunde unora dintre provocarile lumii moderne legate de revendicarea unor drepturi (sau de reinterpretarea lor) m-am oprit la „dreptul de a muri”, la drepturile femeii in fata flagelului violentei domestice, la drepturile copilului – citite prin prisma „formulei magice” a interesului superior, la drepturile privind reunificarea familiala. In acelasi timp, am considerat relevant „dialogul” dintre instantele europene (Curtea Europeana a Drepturilor Omului si Curtea de Justitie a Uniunii Europene) in materia drepturilor omului. Nu in ultimul rand, mozaicul contine cateva ganduri despre omul „augmentat”, despre ambitia stiintei de a depasi limitele biologice si de a reconstitui Creatia in spatiul insular al laboratorului.
  • Mozaic de drept international si drepturile omului - Aurora Ciuca

Este Doctor in Drept international al Universitatii ,,Al. I. Cuza” din Iasi, profesor la Facultatea de Drept si Stiinte Administrative a Universitatii ,,Stefan cel Mare” din Suceava, prof. Univ. Hab. La Facultatea de Drept a Universitatii ”Titu Maiorescu” din Bucuresti si avocat in Baroul Iasi. A obtinut diploma de Master ,,Cum laude” din partea Universitatii Notre Dame (SUA) cu o teza privind analiza violentei domestice in Statele Unite si a urmat stagii de specializare la Institutul International pentru Drepturile Omului Réne Cassin (Franta), Center for Civil and Human Rights (SUA), Institute for Human Rights (Ǻbo Akademy University, Finlanda). Profesor invitat (2014) la Institute des Hautes Études Internationales, Université Panthéon- Assas (Paris II), Franta si Profesor Erasmus (2016) la Facultatea de Drept a Universitatii din Parma (Italia). Este membru fondator si presedinte al Asociatiei academice ,,Vespasian V. Pella” din Iasi. Dintre volumele publicate: Vespasian V. Pella and the Ideal of Peace thorugh Law, Editura Hamangiu, 2022, Avocati in Agora (coordonator), Editura Lumen 2022, Vespasian V. Pella – reper romanesc in Dreptul international/ V.V. Pella – Romanian Landmark in International Law (editie bilingva), Editura Hamangiu 2021, Statut personal si nationalitate in dreptul international privat, Editura Lumen, 2019, Drept international public, Editura Lumen 2018, Persoana fizica in dreptul international public. Prolegomene, Editura Lumen, 2017, Deontologie judiciara. Syllabus (coautor), Editura Sedcom Libris, 2010, Protectia internationala a drepturilor omului, Editura Fundatiei Academice Axis, 2009, Introducere in biodrept. De la bioetica la biodrept (coautor), Editura Sedcom Libris, 2003, Bioetica, stiintele vietii si drepturile omului (coautor, alaturi de G. Scripcaru, V. Astarastoaie, C. Scripcaru), Editura Polirom, 1998. Traduceri: Memorandum pentru pace. Protectia pacii prin Dreptul intern- in colaborare cu Anca-Andreea Pavel, Editura Hamangiu, 2020, Criminalitatea colectiva a statelor si dreptul penal al viitorului- traducere in colaborare cu Rodica Boca si Alina Gentimir, Editura Hamangiu, 2017, Reprimarea pirateriei, Editura Institutul European, Iasi, 2015. Coordonator al volumelor: Avocati in Agora (A. Ciuca, R. Boca, A. Gentimir) Editura Lumen 2022, Mari juristi si diplomati din Romania interbelica (A. Ciuca, M. Lupu), Editura Universitatii ,,Al. I. Cuza” Iasi, 2020, 100 de ani de gandire juridica romaneasca. Vespasian V. Pella si dezvoltarea dreptului penal national si international, Editura Universitatii ,,Al. I. Cuza” Iasi, 2018.