Editura Universul Juridic Fantastic voyage. In lumea dreptului penal special - Michele Papa

Editura: Universul Juridic

Autor: Michele Papa

Anul publicării: 2022

ISBN: 978-606-39-0974-0

Cod Produs: 9786063909740 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Colectia EUNOMIA este un proiect editorial realizat in parteneriat de catre Centrul pentru Studii de Drept Natural si Analiza Normativa de la Universitatea din Bucuresti si editura Universul Juridic. Colectia este dedicata publicarii unor cercetari si eseuri, elaborate de autori romani sau straini, in domeniul analizei normative, sub toate aspectele si implicatiile sale – de la fundamentele filosofice pana la doctrinele juridice si la politicile publice subsumate diferitelor curente de gandire ale dreptului natural sau altor curente de gandire in dialog cu acestea. Monografiile, antologiile tematice, editiile speciale vor consolida infrastructura intelectuala necesara pentru a sustine structurile legale si institutionale ale bunei ordini sociale, cum sugereaza chiar denumirea colectiei.

Cu un titlu original, jumatate in limba engleza si limba franceza, jumatate in limba italiana, cartea Fantastic voyage. Attraverso la specialità del diritto penale a fost publicata si in limbile franceza si spaniola, fapt care a insemnat pentru autor o „minunata aventura intelectuala, determinata de redarea ideilor sale in limbi atat de apropiate prin prisma originilor latine, dar atat de diferite datorita personalitatii puternice a fiecareia”. Scrisa si rescrisa, editia a II-a in limba italiana a lucrarii este, asadar, tradusa si in limba romana, o limba inrudita cu celelalte trei prin fondul latin comun, sperand ca acest demers sa fie o continuare a acelei minunate aventuri.

Conceputa, initial, in scopuri didactice, spre a facilita studentilor intelegerea notiunilor cu care autorul isi incepe cursul de Drept penal. Partea speciala, lucrarea ajunge sa fie o adevarata opera literara, un eseu despre trecutul si, mai ales, viitorul normei penale de incriminare.
  • Fantastic voyage. In lumea dreptului penal special - Michele Papa