Editura Universul Juridic Dreptul Uniunii Europene. Cronologie. Izvoare. Principii. Institutii. Piata interna a Uniunii Europene. Libertatile fundamentale. Editia a IV a, revazuta si adaugita - Ioana Nely Militaru

-15% nou

Editura: Universul Juridic

Autor: Ioana Nely Militaru

Editia: a 4-a, revazuta si adaugita

Anul publicării: 2023

ISBN: 978-606-39-1301-3

Cod Produs: 9786063913013 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
   Descriere

Constructia europeana este examinata de autoare, in lucrarea „Dreptul Uniunii Europene”, din mai multe puncte de vedere esentiale, menite a oferi, prin perspectiva lor specifica, imaginea veridica, clara asupra Uniunii Europene.

Autoarea dezbate in profunzime procesul evolutiv, originile si mecanismele fundamentale ale Uniunii Europene, furnizand o viziune clara si usor de inteles a entitatii europene.

Cuprinsul lucrarii

Lucrarea abordeaza aspecte precum:

Viziunea istorica a procesului european: de la instituirea Comunitatii Europene a Carbunelui si Otelului la Tratatul de la Roma din 1957.
Evolutia Uniunii: Europa celor sase, extinderile consecutive si marile momente istorice ale integrarii.
Tratatul de la Maastricht si pilonii esentiali ai Uniunii.
Structurile europene si tratatele definitorii: Amsterdam, Nisa, Lisabona.
Piata interna si libertatile fundamentale ale Uniunii Europene.
Analiza structurala a institutiilor europene: Parlamentul European, Consiliul European, Curtea de Justitie, Tribunale specializate si altele.
Procesul de largire si geopolitica Uniunii Europene.
Izvoarele dreptului Uniunii, principiile si obiectivele sale.

Puncte forte:

Profunzimea analizei si acuratetea informatiilor, actualizate pana in luna iunie 2023.
Analiza metodica si sistematica a institutiilor europene, evidentiind interactiunile si relatiile dintre ele.
Lucrarea aduna in paginile sale multiple aspecte ale Uniunii Europene, oferind o panorama completa a evolutiei si functionarii sale.

Public tinta:

Lucrarea este destinata atat studentilor de la facultatile de drept, cat si profesionistilor care doresc sa-si aprofundeze intelegerea despre Uniunea Europeana.
  • Dreptul Uniunii Europene. Cronologie. Izvoare. Principii. Institutii. Piata interna a Uniunii Europene. Libertatile fundamentale. Editia a IV a, revazuta si adaugita - Ioana Nely Militaru

Educatie si formare: 1985-1989: Licentiata in Stiinte Juridice, Universitatea Bucuresti; 1996-2003: Doctor in Drept, distinctia „Cum laude”; Cursuri si Diplome: Managementul educatiei la distanta (2010, ASE); Psihopedagogia in cadrul Departamentului pentru pregatirea personalului didactic (2008-2009, ASE); Drept International comparat (1992, Strasbourg); Limba Franceza (1991, Institutul Francez din Bucuresti).

Experienta profesionala: 2000-prezent: Profesor la Corpul profesional al Expertilor Contabili si Contabililor Autorizati din Romania; Membru in comisii de sustinere a lucrarilor de diploma si a dizertatiilor, Facultatea de Contabilitate si Informatica de Gestiune si Facultatea de Finante, ASE; 2008-prezent: Membru in Consiliu Profesoral, Facultatea de Finante, ASE; Conferentiar Universitar si Vicepresedinte al Asociatiei ”Alumni”, ASE; 2011-2013: Formator expert in diverse programe POSDRU, ASE; 2017-prezent: Director de master „Drept antreprenorial”, ASE; Associate Professor, Maison des Association, Strasbourg, France; 2017-prezent: Evaluator pentru concursul national pentru acordarea burselor de studii in strainatate, pe ,,Domeniul Drept”, oferite de Ministerul Educatiei.

Activitate de cercetare stiintifica. Carti: Trimiterea prejudiciara in fata Curtii Europene de Justitie, Ed. Lumina Lex, Bucuresti, 2005; Dreptul Uniunii Europene, Ed. Lumina Lex, Bucuresti, 2009; Dreptul Uniunii Europene, Ed. Universul Juridic, ed. a II-a, Bucuresti, 2011; Dreptul afacerilor, Ed. Universul Juridic, Bucuresti, 2013; Dreptul Uniunii Europene. Cronologie. Izvoare. Principii. Institutii. Piata Interna a Uniunii Europene. Libertatile Fundamentale, ed. a III-a revazuta si adaugita. Ed. Universul Juridic, Bucuresti, 2017; Dreptul afacerilor, Ed. CECCAR, Bucuresti, 2017; Dreptul afacerilor, Ed. CECCAR, Bucuresti, 2018; The internal market of the European Union. Fundamental freedoms Publishing House, Ed. ADJURIS, 2018; Organization and duties of the European Union Institutions Publishing House, Ed. Adjuris, 2019; Dreptul afacerilor, Ed. CECCAR, Bucuresti, 2022.