Editura Universul Juridic Dreptul afacerilor. Note de curs. 2022 - Lacrima Bianca Luntraru

Editura: Universul Juridic

Autor: Lacrima Bianca Luntraru

Anul publicării: 2022

ISBN: 978-606-39-1007-4

Stoc epuizat
Cod Produs: 9786063910074 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Stiinta dreptului afacerilor se caracterizeaza printr-o complexitate aparte, determinata de specificul obiectului de studiu, precum si de caracterul vast si eterogen al raporturilor juridice vizate. Diversitatea de manifestare a operatiunilor comerciale in contextul societatii contemporane, determina o noua dimensiune a lumii de afaceri, care genereaza abordari diferite si o implicare aparte a legiuitorului roman.

Prezenta lucrare urmareste sa trateze principalele institutii juridice incidente in dreptul afacerilor, subliniind specificitatea acestuia, in sensul ca nu este un drept autonom, intrucat vizeaza intreaga activitate si viata economica, respectiv, sintetizand caracterul sau multidisciplinar.
  • Dreptul afacerilor. Note de curs. 2022 - Lacrima Bianca Luntraru

Educatie si formare: studii universitare de doctorat, Facultatea de Drept, Universitatea „Babes-Bolyai”, Cluj Napoca, sub coordonarea dlui. prof. univ. Liviu Pop, cu lucrarea „Raspunderea civila pentru malpraxisul profesional, cu distinctia magna cum laude; studii universitare de masterat, Facultatea de Drept, Universitatea „Babes-Bolyai”, Cluj – Napoca, Institutii de drept privat.

Experienta profesionala: cadru didactic asociat Universitatea de Medicina, Farmacie, Stiinte si Tehnologie „G.E. Palade” din Tirgu Mures, Tirgu Mures (martie 2021-prezent); membru in Centrul de protectie a Datelor, Universitatea de Medicina, Farmacie, Stiinte si Tehnologie „G.E. Palade” din Tirgu Mures, Tirgu Mures (iunie 2018-prezent); membru in Asociatia Romana de Drept si Afaceri Europene (martie 2017-prezent); asistent universitar Facultatea de Economie si Drept, Departamentul ED 2 – Drept si Administratie Publica, Universitatea de Medicina, Farmacie, Stiinte si Tehnologie „G.E. Palade” din Tirgu Mures, Tirgu Mures (februarie 2017-februarie 2020); avocat in cadrul Cabinetului Individual de Avocat „Luntraru Lacrima Bianca”, Baroul Mures, Uniunea Nationala a Barourilor din Romania (ianuarie 2011-prezent).

Activitate stiintifica: Monografii publicate: Raspunderea civila pentru malpraxisul profesional, Ed. Universul Juridic, Bucuresti, 2018.
Studii publicate: Fundamentul raspunderii civile pentru prejudiciile cauzate de catre minori sau de catre interzisii judecatoresti, in Revista Dreptul nr. 3/2010 (coautor); Vinovatia – fundament al raspunderii civile, in ambele sale forme, in textele noului Cod civil, ca si in ale celui precedent, in Revista Dreptul nr. 1/2012; Comentariu – teoretic si practic – cu privire la textele noului Cod civil referitoare la formarea contractului, in Revista Dreptul nr. 2/2013; Repere teoretice si practice privind definirea obligatiei civile de securitate, in Revista Dreptul nr. 11/2013 (coautor); Obligatia de securitate cu privire speciala asupra dreptului consumului, in Revista Dreptul nr. 12/2013; Buna credinta si abuzul de drept in perspectiva noului Cod civil, in Globalization, Intercultural Dialogue and National Identity (GIDNI - I), 2014; Argumente privind recunoasterea raspunderii avocatului ca ipoteza speciala de raspundere civila profesionala, publicat in Volumul Conferintei Internationale a Doctoranzilor in Drept, ed. a 6-a, 2014; Discutii in legatura cu raspunderea civila a avocatului fata de clientul sau ori in raport de terte persoane, in Revista Dreptul nr. 5/2015; Considerente de ordin teoretic privind recunoasterea raspunderii civile pentru malpraxisul profesional ca ipoteza speciala a raspunderii civile, in Volumul Conferintei internationale „Procesul civil si executarea silita. Teorie si practica” 25-27 august 2016; Civil liability of public notaries, in Revista Fiat Justitia nr. 1/2017, (coautor); Constantele raspunderii civile a profesionistului (I), in RRDA nr. 3/2017; Regulile specifice angajarii raspunderii civile a medicului pentru malpraxis, in ACTA Universitatis Lucian Blaga nr. 2/2017; Obligatiile profesionistului care decurg din loialitatea contractuala (II) in RRDA nr. 4/2017; Raspunderea civila a executorului judecatoresc, in Volumul Conferintei internationale „Procesul civil si executarea silita. Trecut, prezent si viitor”, 30 august-1 septembrie 2018; GDPR implementation in healthcare system/Implementarea GDPR in sistemul medical, in The Proceedings of the International Conference Globalization, Intercultural Dialogue and National Identity nr. 5/2018; Incidenta GDPR in exercitiul profesiei de executor judecatoresc, in Volumul Conferintei Internationale „Procesul civil si executarea silita. De la clasic la modern”, Targu-Mures, 2019; Evaluarea si repararea prejudiciului rezultat din faptele anticoncurentiale. Analiza transferului costului suplimentar, in RRDP nr. 2/2020; Analiza calitatii de creditor a cesionarului si a executorialitatii titlului, in RRES nr. 3/2020; The domain and the method of Private International Law, in Curentul Juridic nr. 1/2021; Sursele dreptului international privat, in Revista Universul Juridic Premium nr. 2/2021.