Editura Hamangiu Drept penal. Partea generala. Teste grila pentru seminare, examene de an si licenta. Editia a III-a, adaugita si revizuita - Traian Dima, Lamya-Diana Haratau, Ioan-Mircea David

40,00 Lei

Editura: Hamangiu

Autor: Traian Dima, Lamya-Diana Haratau, Ioan-Mircea David

Editia: a 3-a

Anul publicării: 2021

ISBN: 978-606-27-1803-9

Cod Produs: 9786062718039 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Testele grila reprezinta una dintre cele mai utilizate metode de verificare a cunostintelor juridice ale unui student sau, mai departe, ale unui candidat la admiterea intr-una dintre profesiile juridice. Asadar, nevoia de antrenament si de verificare continua a informatiilor acumulate in domeniul dreptului penal, face necesara o noua editie a lucrarii Drept penal. Partea generala. Teste grila pentru seminare, examene de an si licenta.

Editia a treia vine in intampinarea celor interesati cu grile actualizate conform ultimelor modificari in materie, la care se adauga un numar de grile noi, comparativ cu ultimele editii. Intrebarile sunt formulate de o maniera clara si precisa si au la baza reglementarea Partii generale din Codul penal. La alcatuirea acestei culegeri a fost avut in vedere nivelul de cunostinte si intelegere al unui student din anul II, principalul scop fiind acela de a verifica intelegerea si asimilarea informatiilor fundamentale ale dreptului penal, pe care se bazeaza ulterior toate conexiunile si rationamentele intalnite ulterior.
  • Drept penal. Partea generala. Teste grila pentru seminare, examene de an si licenta. Editia a 3-a, adaugita si revizuita - Traian Dima, Lamya-Diana Haratau, Ioan-Mircea David

Traian Dima

Este profesor universitar doctor al Facultatii de Drept, Universitatea "Nicolae Titulescu", Bucuresti si este titular de curs si seminar pentru materia: "Drept penal, partea generala".

A absolvit Facultatea de Drept in 1967 iar 14 ani mai tarziu a obtinut titlul de Doctor in drept penal cu teza Traficul de stupefiante.

Printre cele peste 40 de articole si lucrari publicate amintim: Drept penal. Partea generala-teste grila pentru seminarii, examene de an si licenta (coautor), 2014; Noul Cod penal comentat. Partea generala. Editia a 2-a revazuta si adaugita (coautor), 2014; Noul Cod penal comentat.Volumul I-Partea generala (coautor), 2012; Prevenirea si combaterea traficului si consumului de droguri in Romania–vol I, II (coautor), 2008; Noua reglementare a regimului juridic al precursorilor de droguri din Romania, consecinta a aderarii la Uniunea Europeana (coautor impreuna cu Mihai Hotca, Teodor McCann), Revista Dreptul nr. 3/2008; Drept penal. Drept procesual penal. Teste grila pentru seminarii, examene de an si licenta (coautor in colaborarea cu I.Neagu, V. Dobrinoiu, M. Damaschin si M.Dobrinoiu), 2009.

Lamya-Diana Haratau

In prezent este avocat definitiv al Baroului Bucuresti, asistent la Facultatea de Drept, Universitatea „Nicolae Titulescu” din Bucuresti la materia „Drept penal, partea generala” si membru in cadrul Asociatiei Internationale de Drept Penal.

A absolvit Facultatea de Drept, Universitatea din Bucuresti in anul 2008, iar in 2009 a absolvit cursurile de master ale Facultatii de Drept, Universitatea „Nicolae Titulescu” din Bucuresti in materia dreptului penal.

Este coautor al lucrarilor: Drept penal. Partea generala - teste grila pentru seminarii, examene de an si licenta, 2014; Noul Cod penal. Note. Corelatii. Explicatii, 2014.

Ioan-Mircea David