Editura Hamangiu Drept international. Partea generala - Diana Botau, Valentin Constantin

130,00 Lei

Editura: Hamangiu

Autor: Diana Botau, Valentin Constantin

Anul publicării: 2023

ISBN: 978-606-27-2311-8

Cod Produs: 9786062723118 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Nici o disciplina juridica nu a suferit si nu sufera mai drastic si mai complet fuziunea dintre drept si politica, decat dreptul international. De aceea, dreptul international este, intotdeauna, mai mult decat suma regulilor care guverneaza raporturile juridice dintre state. Prezentul volum propune o intalnire autentica a cititorului cu dreptul international public, intr-un context explicativ care tine seama de realitatea complexa in care opereaza acest drept si care ii modeleaza si ii influenteaza aplicarea.
Perspectiva plurifatetata asupra dreptului international, ancorata in considerente de ordin juridic, politic, socio-economic, diplomatic etc., pastreaza, in permanenta, o distinctie clara intre ceea ce este dreptul international azi, ceea ce poate fi si, eventual, ceea ce ne-am dori sa fie (dar nu este sau nu poate fi).
Lucrarea se adreseaza atat celor aflati la prima intalnire teoretica cu dreptul international public, cat si celor care cauta sa aprofundeze continutul si valentele unor regimuri juridice de drept international general. Pentru ca aceasta carte nu ocoleste nuantele si nici intrebarile dificile.
  • Drept international. Partea generala - Diana Botau, Valentin Constantin

Diana Botau
Studii: Doctor in Drept, Academia de Politie "Al. I. Cuza" Bucuresti (2007); Institutul National pentru Pregatirea si Perfectionarea Avocatilor (2005-2006); licentiata in Drept, Facultatea de Drept, Universitatea Babes Bolyai, Cluj Napoca (promotia 2003).

Activitate profesionala: Este lector al Facultatii de Drept din cadrul Universitatii Babes-Bolyai din Cluj-Napoca, unde preda Drept international public si Drept comparat. Este avocat in Baroul Cluj. A publicat, printre altele, volumele: Drept international. Partea generala, (in coautorat cu Valentin Constantin), Editura Hamangiu, Bucuresti, 2023;  Aplicarea dreptului international in subsistemul Conventiei Europene a Drepturilor Omului, Editura Hamangiu, Bucuresti, 2013; Doctrina internationala a tratarii trecutului comunist (in coautorat cu Gabriel Andreescu si Mariuca Oana Constantin), Editura C.H. Beck, Bucuresti, 2016; Va place Dreptul? (coordonatori Raluca Bercea, Lucian Bojin, Diana Botau), Editura C.H. Beck, Bucuresti, 2019.

Actualizat - August 2023

Valentin Constantin
Este profesor emerit al Universitatii de Vest din Timisoara. In cadrul Facultatii de Drept, a fost titularul cursurilor de Drept international public, Relatii internationale si Drept european al drepturilor omului. A fost profesor invitat al Facultatii de Drept din cadrul Universitatii Babes-Bolyai din Cluj-Napoca, unde a predat Drept international public la nivel de licenta, si al Facultatilor de Drept din Montpellier si din Aix-en-Provence, unde a predat Drept international public, in cadrul cursurilor de master. Este avocat in Baroul Arad. A publicat, printre altele, volumele:  Drept international. Partea generala, (in coautorat cu Diana Botau), Editura Hamangiu, Bucuresti, 2023;  Drept international public, Editura Universul Juridic, Bucuresti, 2010; Incertitudini si citeva efectivitati, Editura Universul Juridic, Bucuresti, 2014.

actualizat august 2023