Editura Universul Juridic Drept executional civil. Sinteze legislative, solutii jurisprudentiale si teste-grila recapitulative - Georgeta-Bianca Spirchez

Editura: Universul Juridic

Autor: Georgeta-Bianca Spirchez

Anul publicării: 2022

ISBN: 978-606-39-1000-5

Cod Produs: 9786063910005 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Prezenta lucrare a fost gandita, in principal, ca un instrument didactic in sprijinul studentilor si masteranzilor care, in perspectiva pregatirii examenelor, au nevoie de o prezentare concisa, accesibila a acestei materii. De asemenea, cartea se adreseaza tuturor celor interesati de intelegerea mecanismelor specifice vastei si complexei problematici a dreptului executional civil.

Pentru a-si atinge scopul, continutul fiecarei unitati tematice presupune:

- sinteza dispozitiilor din Codul de procedura civila, Cartea a V-a („Despre executarea silita”) si referiri la jurisprudenta obligatorie a Inaltei Curti de Casatie si Justitie;

- extrase de jurisprudenta relevanta recenta, care faciliteaza intelegerea notiunilor teoretice;

- scheme, tabele si diagrame care sa sustina de o maniera grafica, sugestiva, fixarea cat mai temeinica a regulilor specifice;

- intrebari tip grila, care contribuie la testarea cunostintelor acumulate, raspunsurile putand fi verificate ca urmare a parcurgerii explicatiilor oferite la finalul cartii.
  • Drept executional civil. Sinteze legislative, solutii jurisprudentiale si teste-grila recapitulative - Georgeta-Bianca Spirchez

Educatie si formare: studii universitare de doctorat, Facultatea de Drept, Universitatea din Craiova (2010-2013); studii universitare de masterat, programul de studii „Dreptul comunitar al afacerilor”, Facultatea de Drept si Sociologie, Universitatea Transilvania din Brasov (2006-2008); studii universitare de licenta, Facultatea de Drept si Sociologie, specializarea Drept, Universitatea Transilvania din Brasov (2002-2006).

Experienta profesionala: asistent universitar, Facultatea de Drept, Universitatea Transilvania din Brasov (octombrie 2016-prezent); cadru didactic al Universitatii Crestine „Dimitrie Cantemir”, facultatile cu profil economic din Brasov (februarie 2011-septembrie 2016); consilier juridic, Camera de Comert si Industrie Brasov (aprilie 2008-octombrie 2009); expert asimilat magistratilor, Institutul National al Magistraturii (martie 2007-martie 2008); consilier juridic, Primaria Municipiului Brasov – Directia Juridica si de Administratie Publica Locala, Serviciul Contencios (august 2006 februarie 2007).

Activitate de cercetare stiintifica: autoare de studii, articole publicate in revistele de specialitate sau in volumele conferintelor internationale.
Articole (selectie titluri recente): (coautor) Despre contractul de activitate sportiva si ale sale controverse juridice, in Revista Universul Juridic nr. 10/2021; (coautor) Sarcina probei in materia raspunderii juridice a producatorilor de vaccinuri. Cateva repere din jurisprudenta Curtii de Justitie a Uniunii Europene, in Revista Universul Juridic nr. 9/2021; (coautor) Drepturile si indatoririle parintilor cu privire la educatia copiilor lor. Studiu de caz: scolarizarea la domiciliu din perspectiva internationala, in Revista de Dreptul Familiei nr. 1/2021; (coautor) Unele consideratii referitoare la recentele modificari legislative in materia vanzarii terenurilor agricole situate in extravilan, prin raportare la exigentele dreptului Uniunii Europene, in Revista Universul Juridic nr. 10/2020; (coautor) Revizuirea hotararii civile ca urmare a unei solutionari amiabile – inclusiv in ipoteza unei declaratii unilaterale – survenite la Curtea Europeana a Drepturilor Omului. Argumente de lege ferenda, in Revista Pandectele Romane nr. 3/2020; (coautor) Actiuni privind filiatia fata de mama in ipoteza maternitatii de surogatie. Dezlegari din practica instantelor din Romania, in Revista de Dreptul Familiei nr. 1-2/2019.

Pentru a-si atinge scopul, continutul fiecarei unitati tematice presupune: