Editura Universul Juridic Drept constitutional si institutii politice. Volumul I. Teoria generala a dreptului constitutional - Claudia Gilia

Editura: Universul Juridic

Autor: Claudia Gilia

Anul publicării: 2022

ISBN: 978-606-39-0962-7

Cod Produs: 9786063909627 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Lucrarea ofera cititorului posibilitatea de a patrunde in lumea dreptului constitutional si de a o descoperi asa cum este ea: complexa, provocatoare, mereu in transformare.

„Drept constitutional si institutii politice. Vol. I. Teoria generala a dreptului constitutional” reprezinta prima parte a unei cercetari mai ample, care va cuprinde in viitor si analiza sistemului constitutional romanesc, dar si sfera drepturilor si libertatilor fundamentale.

Cursul de fata isi propune sa traseze un cadru general, sa deschida orizonturi de cunoastere pentru cei care il parcurg, dar si sugestii pentru noi cercetari. El reprezinta o baza de studiu si de indrumare in vasta arie a dreptului constitutional. Studiul dreptului constitutional isi releva importanta prin faptul ca se ocupa de organizarea intregii vieti a statului. Acesta influenteaza toate celelalte subdiviziuni ale dreptului public, le fixeaza cadrul de dezvoltare.

Prin modul in care sunt structurate informatiile se pastreaza formatul clasic al cursului de drept constitutional, dar, in acelasi timp, sunt adaugate elemente de modernitate, necesare unei discipline care trebuie sa se moduleze pe realitatile secolului al XXI-lea.

Problematica de drept constitutional este abordata prin lumina atat a doctrinei romane si straine, a dreptului comparat, a jurisprudentei Curtii Constitutionale a Romaniei, cat si a unora dintre cele mai importante texte ale filosofiei, sociologiei si politologiei.

Lucrarea se adreseaza tuturor celor interesati de fenomenul constitutionalismului si de arta guvernarii, in primul rand studentilor din invatamantul juridic, dar si practicienilor dreptului, jurnalistilor si, nu in ultimul rand, politicienilor.
  • Drept constitutional si institutii politice. Volumul I Teoria generala a dreptului constitutional - Claudia Gilia

EXPERIENTA PROFESSIONALA:

Iunie 2004 – prezent, Lector universitar doctor, Universitatea Valahia din Targoviste, Facultatea de Drept si Stiinte Social-Politice

Iulie 2012 – prezent, Presedinte al Comisiei de Etica a Universitatii Valahia din Targoviste

Octombrie 2002 - februarie 2004, Asistent universitar, Universitatea Valahia din Targoviste Facultatea de Stiinte Juridice

Octombrie 1998 – octombrie 2002, Preparator universitar, Universitatea Valahia din Targoviste Facultatea de Stiinte Juridice „Yolanda Eminescu”

Iunie 2012 – prezent, Membru in Autoritatea de Ordine Publica Dambovita (ATOP), 2007 – 2009, Cadru didactic, Universitatea Valahia din Targoviste Facultatea de Stiinte Juridice, Sociale si Politice