Editura Universul Juridic Drept agrar. Cursuri, seminare (teste-grila, intrebari, practica judiciara) - Cobzaru Angelica

Editura: Universul Juridic

Autor: Cobzaru Angelica

Anul publicării: 2024

ISBN: 978-606-39-1422-5

Cod Produs: 9786063914225 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Dreptul agrar, denumit si drept funciar, drept agricol sau drept rural, si-a facut cu greu loc printre disciplinele juridice autonome. Este paradoxal faptul ca, desi ne aflam in prezenta unui domeniu care intereseaza pe majoritatea dintre noi, locul sau nu este unul de top.

La nivelul statelor din Uniunea Europeana (UE), agricultura si dreptul agrar se afla printre preocuparile primordiale ale cetatenilor si ale legiuitorului, situatie care nu este similara la nivel national. Desi Romania este o tara bogata in resurse naturale, iar agricultura a fost una dintre ocupatiile de baza in toate epocile, totusi la nivelul reglementarii raporturilor juridice din domeniul agrar (funciar) nu a existat un interes foarte mare, fapt ce a intarziat formarea dreptului agrar ca disciplina de drept autonoma.

Cuprinsul lucrarii:

Lucrarea este la prima editie si are ca particularitate faptul ca, pe langa teoria prezentata in cele paisprezece cursuri, contine grile, teme si discutii pentru seminare, precum si practica judiciara de specialitate, atat de utila pentru dezvoltarea simtului juridic al studentilor.

Puncte forte:

Diversitatea informatiilor prezentate, precum si instrumentele practice folosite (teste-grila, intrebari, practica judiciara) fac din prezenta lucrare un material de studiu interesant, nu numai pentru studenti, ci si pentru practicieni.

Public tinta:

Lucrarea „Drept agrar. Suport de curs si seminare (teste-grila, intrebari, practica judiciara)” se adreseaza studentilor care studiaza „Dreptul agrar”, fie ca disciplina obligatorie, fie ca disciplina optionala.
Educatie si formare: studii universitare de doctorat, Scoala Doctorala de Drept din cadrul Universitatii din Craiova, coordonator prof. univ. dr. Mircea Dutu, Presedintele Universitatii Ecologice din Bucuresti (2004-2010), studii universitare de masterat – „Drept Intern si International al Mediului”, Facultatea de Drept, Universitate Ecologica din Bucuresti;

Experienta profesionala: cadru didactic in cadrul Universitatii „George Bacovia” din Bacau in perioada 2003-2008, ulterior cadru didactic in cadrul Universitatii Ecologice din Bucuresti, Facultatea de Drept (2008-prezent);

Activitate de cercetare stiintifica: Carti: Dreptul mediului, Ed. Sedcom Libris, Iasi, 2004; Dreptul mediului, ed. a II-a revazuta si completata, Ed. Sedcom Libris, Iasi, 2007; Principiile dreptului european al mediului, Ed. Universul Juridic, Bucuresti, 2012. Articole: Aspecte ale evolutiei criminologiei de mediu, Buletinul Universitatii Ecologice din Bucuresti, 2016; Tendinte ale raspunderii penale in problematica protectiei mediului, Institutul de Cercetari Juridice „Acad. Andrei Radulescu”, Bucuresti, 2016; Dimensiunea globala a principiilor de drept al mediului, Buletinul Universitatii Valahia din Targoviste, 2016; Cresterea rolului raspunderii penale pe fondul intensificarii fenomenului criminalitatii mediului, in Acta Universitatis George Bacovia. Juridica, 2016; Evolutia principiului subsidiaritatii pe fondul modificarilor legislative la nivelul UE, in lucrarea – „10 ani de la aderarea Romaniei la Uniunea Europeana. Impactul asupra evolutiei dreptului romanesc”, Bucuresti, 2017; Tendinte si perspective in evolutia problematicii organismelor modificate genetic la nivel european, in lucrarea „Agricultura – Concepte si instrumente operationale, Caiet documentar 4”, Ed. Club Romania, 2019; Biosecuritatea de mediu – o provocare actuala si viitoare, in Acta Universitatis George Bacovia. Juridica, 2021; Valente ale principiului „poluatorul plateste” in conflictul dintre interesul economic si interesul ecologic, in Building an Adapted Business Law, ADJURIS, International Academic Publisher, Bucharest – Paris – Calgary, 2022; Aspecte de securitate a mediului din perpectiva schimbarilor climatice, Acta Universitatis, 2022; Schimbarile climatice si dreptul administrativ, articol publicat in volumul „Provocari juridice ale unei societati in tranzitie”, Ed. Universul Juridic, Bucuresti, 2023; Evolutia principiilor generale la nivelul dreptului european al mediului, in Acta Universitatis George Bacovia. Juridica, 2023.