Editura C.H.Beck Drept administrativ. Partea generala - Marta Claudia Cliza, Constantin Claudiu Ulariu

Editura: C.H. Beck

Autor: Marta Claudia Cliza, Constantin Claudiu Ulariu

Anul publicării: 2023

ISBN: 978-606-18-1270-7

Cod Produs: 9786061812707 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Despre lucrare

Dreptul administrativ, Partea generala, este un curs care analizeaza in mod sistematic si riguros legislatia, doctrina si jurisprudenta in materia dreptului administrativ. Lucrarea doreste, in primul rand, sa ofere informatiile esentiale despre institutiile dreptului administrativ (Presedintele, Guvernul, Administratia centrala de specialitate, Administratia publica locala etc.), dar, in acelasi timp, ofera si importante detalii pentru materie de natura istorica, sociala sau politica.  Un aspect important il reprezinta existenta elementelor de drept comparat, autorii analizand legislatia in domeniu din diferite state.

Lucrarea se adreseaza studentilor de la facultatile de drept si de administratie publica, dar si teoreticienilor, practicienilor si, nu in ultimul rand, tuturor celor interesati sa cunoasca informatii despre activitatea administratiei publice.
Marta-Claudia Cliza este avocat in Baroul Bucuresti si conferentiar universitar titular la Universitatea „Nicolae Titulescu din Bucuresti”, Facultatea de Drept, Departamentul de Drept public.

Constantin-Claudiu Ulariu este judecator in cadrul Tribunalului Bucuresti , formator colaborator in cadrul Institutului National al Magistraturii.

Din cuprins

Conceptele de autoritate publica si de administratie publica;
Relatia executiv - administratie publica. Teoria separatiei puterilor analizata din perspectiva dreptului administrativ;
Izvoarele, normele si raportul de drept administrativ;
Presedintele Romaniei;
Guvernul Romaniei;
Administratia centrala de specialitate;
Administratia publica locala din Romania;
Functia publica si functionarii publici.

Puncte forte

analiza aprofundata a materiei;
cuprinde ample referinte din legislatia nationala si europeana;
prezinta jurisprudenta relevanta, nationala si din state europene;
elemente de drept comparat;
anexa cu marile personalitati ale dreptului romanesc si curente de gandire;
ample referinte bibliografice.