Editura Universul Juridic Drept administrativ. Caiet de seminar. Partea a II-a - Alexandru-Sorin Ciobanu, Irina Suatean

Editura: Universul Juridic

Autor: Alexandru-Sorin Ciobanu, Irina Suatean

Anul publicării: 2022

ISBN: 978-606-39-0931-3

Cod Produs: 9786063909313 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Pregatirea corespunzatoare a viitorilor juristi, prin asimilarea institutiilor si procedurilor de baza ale dreptului administrativ roman, disciplina juridica fundamentala si, in egala masura, fascinanta prin modul (uneori spontan si/sau pretorian) de evolutie, este un obiectiv de baza al oricarei facultati cu profil juridic.

Caietul de seminar vine sa raspunda acestor necesitati de formare si de instruire academica. Scopul sau este sa organizeze intr-un mod adecvat, eficient si echilibrat activitatea de seminar la disciplina „Drept administrativ”, pentru tematica legata de actele (activitatea) administratiei publice, regimul domeniului public si privat al statului sau al unitatilor administrativ-teritoriale, raspunderea de drept administrativ si contenciosul administrativ.

Autorii au creat o structura diversificata pentru fiecare dintre cele 14 teme de seminar, in care se regasesc sinteze ale materiei predate, schite explicative, spete, teme, intrebari si grile, toate avand un caracter aplicativ.

Practic, lucrarea include toate instrumentele didactice prin care se pot pune in dezbatere si explica informatiile teoretice furnizate in cadrul prelegerii de curs.
  • Drept administrativ. Caiet de seminar. Partea a II-a - Alexandru-Sorin Ciobanu , Irina Suatean

Alexandru-Sorin Ciobanu

Educatie si formare: studii doctorale, Facultatea de Drept, Universitatea din Bucuresti (teza sustinuta in anul 2011), distinctia summa cum laude; cursuri postuniversitare de Drept privat, Facultatea de Drept, Universitatea din Bucuresti (2002-2003); studii de licenta (forma de invatamant „la zi”), Facultatea de Drept, Universitatea din Bucuresti (1997-2001).

Experienta profesionala: conferentiar universitar (2015-prezent) in cadrul Facultatii de Drept, Universitatea din Bucuresti (anterior, preparator/asistent/lector universitar), titular al cursurilor Drept administrativ I/II, Contencios administrativ – studii de licenta, respectiv Regimul domeniului public si al domeniului privat, Contencios administrativ – programul de master „Achizitii publice, concesiuni si parteneriat public-privat”; prodecan al Facultatii de Drept, Universitatea din Bucuresti (2012-2014); avocat in Baroul Bucuresti (din 2002), in prezent titular al Cabinetului individual de avocatura „Alexandru-Sorin Ciobanu” (anterior: avocat partener, S.C.A. „Ciobanu & Caraiola-Buftea”; avocat colaborator, SCPA „Prof. Iorgovan si Asociatii”).

Activitate de cercetare stiintifica (selectie). Carti: Regimul contractelor de concesiune, Ed. Universul Juridic, Bucuresti, 2015 (premiul „Anibal Teodorescu” al Uniunii Juristilor din Romania); Drept administrativ. Activitatea administratiei publice. Domeniul public, Ed. Universul Juridic, Bucuresti, 2015; Inalienabilitatea si imprescriptibilitatea domeniului public in dreptul roman si in dreptul francez, Ed. Universul Juridic, Bucuresti, 2012; Legea contenciosului administrativ (cu modificarile si completarile la zi) – Comentariu si jurisprudenta (coautorat cu A. Iorgovan, L. Visan, D.-I. Pasare), Ed. Universul Juridic, Bucuresti, 2008 s.a. Articole: O poveste incalcita despre o practica judiciara eronata si despre razgandeli ulterioare – Decizia ICCJ (RIL) nr. 9/2021 cu privire la obiectul exceptiei de nelegalitate a actelor administrative, in revista „Universul Juridic” nr. 6/2021; Reglementarea raspunderii administrative in Codul administrativ – o tentativa „improprie”?, in Revista de drept public nr. 4/2019; Raspunderea penala a Presedintelui Romaniei, in lumina dispozitiilor Noului Cod penal si a Deciziei Curtii Constitutionale nr. 678 din 13 noiembrie 2014, in Revista de drept public nr. 1/2015; Arbitrabilitatea litigiilor din materia contractelor de concesiune, in lumina dispozitiilor noului Cod de procedura civila, in Revista romana de drept privat nr. 5/2014; Noua procedura de executare silita a obligatiilor de „a face” stabilite pe calea contenciosului administrativ, in Revista romana de jurisprudenta nr. 5/2014 s.a.

Irina Suatean

Educatie si formare: studii universitare de licenta absolvite cu distinctia summa cum laude, Facultatea de Drept, Universitatea din Bucuresti (2013-2017); studii universitare de masterat, disciplina Arbitraj international, Facultatea de Drept, Universitatea din Bucuresti (2017-2018); studii profesionale in cadrul Institutului National de Pregatire si Perfectionare a Avocatilor absolvite cu distinctia summa cum laude (2017-2019).

Experienta profesionala:Activitate de seminarizare la materia Drept administrativ I/II, Facultatea de Drept, Universitatea din Bucuresti (octombrie 2020-prezent); avocat colaborator in cadrul societatii „Filip & Company” (octombrie 2017-prezent) si membru al Baroului Bucuresti din octombrie 2017.

Activitate de cercetare stiintifica. Articole: Competenta in materia raspunderii patrimoniale a administratiei publice pentru acte administrative unilaterale nelegale – actiunea in despagubiri formulata pe cale separata, in Revista de drept public nr. 2/2017; CJUE – Arbitrajul intra-UE in baza TCE este incompatibil cu dreptul UE. Hotararea CJUE in Cauza Republica Moldova v. Komstroy, in Revista romana de arbitraj nr. 3/2021.