Editura C.H.Beck Denuntarea unilaterala a contractului. Particularitati in diferite categorii de contracte - Loredana Cochior

Editura: C.H. Beck

Autor: Loredana Cochior

Anul publicării: 2024

ISBN: 978-606-18-1383-4

Cod Produs: 9786061813834 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Despre lucrare

Denuntarea unilaterala a contractului prezinta o complexitate aparte, fiind, totodata, o tema care nu a beneficiat de prea multa atentie in doctrina romaneasca, in pofida faptului ca nu reprezinta o noutate in peisajul legislativ autohton.

Sunt valorificate literatura de specialitate, inclusiv cea franceza, atat cu privire la aspectele generale privind denuntarea unilaterala a contractului, cat si cu privire la particularitatile sale in cadrul anumitor contracte, precum si jurisprudenta nationala, respectiv europeana, in vederea evidentierii aspectelor relevante pentru demersul stiintific.

Lucrarea contureaza o perspectiva functionala asupra denuntarii unilaterale a contractului in general, precum si asupra particularitatilor sale in anumite categorii de contracte, astfel incat sa conduca la eficientizarea aplicarii practice a institutiei analizate si sa confere practicienilor un instrument adecvat complexitatii problemelor ivite in activitate, reprezentand un sprijin si pentru teoreticienii, masteranzii si doctoranzii interesati de subiectul analizat.
Loredana COCHIOR este doctor in drept si notar public in cadrul Camerei Notarilor Publici Bucuresti.

Din cuprins

Forta obligatorie a contractului
Exercitarea dreptului de denuntare unilaterala
Denuntarea unilaterala ca mijloc de protectie a consimtamantului