Editura Pro Universitaria Criminologie. Tratat - Andrei Nastas, Sergiu Cernomoret

-15% nou

Editura: Pro Universitaria

Autor: Andrei Nastas, Sergiu Cernomoret

Anul publicării: 2024

ISBN: 978-606-26-1562-8

Cod Produs: 9786062615628 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Abordarea criminalitatii este prerogativa dreptului penal, criminalisticii, dreptului procesual-penal, etc. Un loc aparte in studierea criminalitatii il ocupa criminologie ca si ramura a stiintei. Acest fapt se datoreaza utilizarii unui ansamblu de metode interdisciplinare, care ofera relevarea aspectului social-juridic al fenomenului criminalitatii si a metodelor de control social al acesteia.

Prima parte (partea generala - structurata in zece capitole) reuneste aspecte teoretico-practice privind criminologia in sistemul stiintelor, fenomenologia criminalitatii, cauzalitatea in criminologie, personalitatea infractorului, victima in criminologie, metodologia cercetarii criminologice, pronosticul criminologic, prevenirea criminalitatii, interactiunea autoritatilor publice in activitatea de prevenire a criminalitatii, contracararea criminalitatii - obiectivul prioritar al autoritatilor publice.

Partea a doua cuprinde abordarea criminologica a tipurilor de infractiuni, in calitate de criteriu fiind: sediul de incriminare (capitolul din Partea Speciala a Codului Penal al Republicii Moldova), forma de vinovatie, genul sau statutul faptuitorului sau alt criteriu specific (infractiunile privind inviolabilitatea si libertatea sexuala; criminalitatea organizata; criminalitatea economica; formele criminalitatii dupa genul faptuitorului; criminalitatea recidiva; criminalitatea minorilor; criminalitatea imprudenta; criminalitatea penitenciara; criminalitatea violenta).

Criminalitatea este investigata tinandu-se cont de starea, nivelul, dinamica dar si alti indicatori ai criminalitatii din Republica Moldova, explicand cauzele si conditiile criminalitatii per ansamblu sau a diverselor sale forme.

Scopul tratatului reprezinta diseminarea cunostintelor in domeniul criminologiei.
  • Criminologie. Tratat - Andrei Nastas, Sergiu Cernomoret

Andrei Nastas

Doctor in drept, conferentiar universitar, avocat, mediator. In 2017 a sustinut teza de doctorat „Raspunderea pentru declaratiile cu rea-vointa in dreptul penal”, in cadrul Institutului de Cercetari Juridice si Politice al Academiei de Stiinte din Moldova din R. Moldova, specialitatea: 554.01 – drept penal si executional penal, conducator stiintific Valeriu Cusnir, prof., univ., dr., hab. Autor a mai multor lucrari stiintifice in domeniul dreptului penal, criminologiei, victimologiei etc.

Sergiu Cernomoret

Este doctor in drept, conferentiar universitar, avocat. In 2010 a sustinut teza de doctorat „Raspunderea penala pentru samavolnicie”, in cadrul Consiliului Stiintific Specializat din cadrul Universitatii de Stat din Moldova, specialitatea: 12.00.08 – Drept penal (drept penal), conducator stiintific Viorel Berliba, prof., univ., dr. Autor a mai multor lucrari stiintifice in domeniul dreptului penal, criminologiei, criminalisticii etc.