Editura C.H.Beck Criminologie. O abordare pragmatica - Gheorghe Ivan

ISBN: 978-606-18-1351-3

Cod Produs: 9786061813513 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Despre lucrare

Criminologia este o stiinta criminala, alaturi de stiinta penala si  presupune un studiu al crimei, unde sunt analizate infractiunea ca fapta penala, infractorul, victima, fenomenul criminal si criminalitatea.

Lucrarea de fata este structurata in doua parti, cea teoretica si cea practica, pentru o abordare cat mai complexa a subiectului. In partea teoretica sunt analizate aspecte importante precum obiectul criminologiei, scolile criminologice, criminalitatea informatica, criminalitatea organizata, criminalitatea achizitiva si metodele si tehnicile de cercetare criminologice, fiind prezentata jurisprudenta nationala care ajuta la o intelegere mai buna a teoriei. Partea practica este alcatuita din trei studii unde sunt analizate aspecte criminologice in legatura cu infractiunile de omor, loviri sau vatamari cauzatoare de moarte si in legatura cu fenomenul coruptiei.
Gheorghe Ivan

Studii: Facultatea de Drept, Universitatea din Bucuresti (1994); doctor in drept, specializarea drept penal, cu teza ,,Criteriile legale de individualizare a pedepsei”, Academia Romana, Institutul de Cercetari Juridice ,,Acad. Andrei Radulescu” (2006).

Activitate: cercetator stiintific asociat, Institutul de Cercetari Juridice ,,Acad. Andrei Radulescu” al Academiei Romane (2011-prezent); conferentiar universitar doctor, Facultatea de Stiinte Juridice, Sociale si Politice a Universitatii ,,Dunarea de Jos” din Galati (2007-prezent); presedinte al Comisiei Juridice si de Etica din cadrul Senatului Universitatii ,,Dunarea de Jos” din Galati (2012-prezent); membru al Asociatiei Internationale de Drept penal (2001-prezent); membru in Consiliul director al Asociatiei Romane de Stiinte Penale (2010-prezent); procuror (1995-2008); procuror sef al Serviciului Teritorial Galati – Directia Nationala Anticoruptie, cu grad de procuror la Parchetul de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie (2008-prezent).

Publicatii: autor a 7 carti, cele mai importante fiind: Individualizarea pedepsei (2007); Drept penal. Partea generala (2008); Drept penal. Partea speciala (2009); Drept penal. Partea speciala. Cu referiri la Noul Cod penal (2010); autor a 5 cursuri pentru studenti si masteranzi in tehnologie ID; coautor la Explicatii preliminare ale noului Cod penal. Vol. I. Articolele 1-52, coord. George Antoniu (2010); autor a 42 studii si articole publicate in reviste cu prestigiu recunoscut sau indexate de baze de date internationale (Dreptul, Revista de Drept Penal, Agora International Journal of Juridical Science etc.); 3 publicatii la edituri cu prestigiu international din strainatate (Addleton Academic Publishers, New York, USA); 11 studii publicate in volume colective sau in volume ale manifestarilor stiintifice (din care unul ISI); 24 studii prezentate la manifestari stiintifice nationale și internationale.

Premii si distinctii: Premiul ,,Ioan Mihuta” acordat de Uniunea Juristilor din Romania (1997); Premiul ,,Vintila Dongoroz” acordat de Uniunea Juristilor din Romania (2010); mentionat in Enciclopedia Personalitatilor din Romania, editia a VII-a – Hübners Who is Who – Certificate of Award (2012).

Din cuprins

Paradigma criminologiei
Scoli criminologice
Criminalitatea informatica