Editura C.H.Beck Contractul de munca si perioada de proba - Alexandru Athanasiu

ISBN: 978-606-18-1317-9

Cod Produs: 9786061813179 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Despre lucrare

Prezenta lucrare urmareste cu deosebire analiza aspectelor privind contractul de munca si perioada de proba. Cu toate acestea, cercetarea intreprinsa conduce atat la discutii privind regimul juridic al perioadei de proba in dreptul international, european si romanesc, cat si licentierea (concedierea) lucratorilor in perioada de proba, in lumina unor legislatii europene. Utilitatea si importanta juridica a lucrarii deriva din faptul ca realizeaza o expunere pragmatica a problemelor de actualitate in materie, punand accentul, in mod special, pe recunoasterea reciproca a drepturilor lucratorului si ale angajatorului. Lucrarea prezinta un caracter interdisciplinar, fiind adresata tuturor practicienilor, dar si studentilor care doresc sa aprofundeze subiectul.
Alexandru Athanasiu
Prof. univ. dr.
Studii: Facultatea de Drept a Universitatii din Bucuresti (1978); doctor in drept (1989).

Activitate: Profesor universitar la Facultatea de Drept din Bucuresti; Secretar Stiintific al Senatului Universitatii din Bucuresti (1990-1996); Ministrul Muncii si Protectiei Sociale (1996-1999); Ministrul Educatiei si Cercetarii (2003-2004); membru al Comitetului Executiv al Societatii Internationale de Dreptul Muncii si Securitatii Sociale; coordonator al Centrului de Drept Social Comparat al Facultatii de Drept a Universitatii Bucuresti; membru al Comitetului European de Drepturi Sociale (2009-20140; membru al Academiei de Stiinte Juridice din Romania (2017 – prezent).

Publicatii: Autor sau coautor a 12 carti, in principal in domeniul dreptului muncii si securitatii sociale; peste 40 de articole in reviste si volume din Romania si din strainatate.

Premii si distinctii: Ordinul Steaua Romaniei in grad de Cavaler; Ordinul pentru Merit al Republicii Franceze in rang de Mare Ofiter.

Din cuprins

Functiile perioadei de proba
Prerogativele partenerilor contractului de munca
Perioada de proba. Natura juridica
Despre teoria abuzului de drept. Notiune. Istoric
Notiunea de salariat
Clauza de proba. Notiune. Functiune
Conditiile de forma ale perioadei de proba
Durata perioadei de proba
Unicitatea perioadei de proba

Puncte forte

abordare interdisciplinara cu referiri la stiintele de ramura;
urmareste discutii privind licentierea (concedierea) lucratorilor in perioada de proba, in lumina unor legislatii europene;
prezinta reflectii jurisprudentiale cu privire la regimul juridic al perioadei de proba in dreptul international, european si romanesc;
expunere pragmatica a problemelor de actualitate in materie;
notiunile explicate sunt usor de asimilat, iar prezentarea temelor este facuta intr-un stil clar si logic;
ample referinte bibliografice;
index alfabetic.