Editura Paralela 45 Tratat de management educational pentru invatamantul primar si prescolar - Bocos Musata-Dacia. Olga Chis, Ramona Radut-Taciu

Editura: Paralela 45

Autor: Bocos Musata-Dacia. Olga Chis, Ramona Radut-Taciu

Anul publicării: 2015

ISBN: 978-973-47-1526-8

Cod Produs: 9789734715268 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Tratatul de management educational pentru invatamantul primar si prescolar propune o resemnificare si o valorizare pedagogica moderna a conceptului de management educational, precum si abordari personalizate pentru invatamantul primar si prescolar. El valorizeaza o viziune interactionista, intrucat reuneste -€“ in abordare sistemica moderna -€“ componentele epistemice ale managementului educational, oferind o perspectiva sincronica functionala asupra actualului context managerial, la toate nivelurile. Capitolele tratatului construiesc o retea epistemica a componentelor managementului educational si propun analize, ilustrari si abordari practice aprofundate, pentru fiecare componenta in parte.
  • Tratat de management educational pentru invatamantul primar si prescolar - Bocos Musata-Dacia. Olga Chis, Ramona Radut-Taciu

BOCOS Musata-Dacia
Profesor univ. dr. la Departamentul de Stiinte ale Educatiei, Facultatea de Psihologie si Stiinte ale Educatiei a Universitatii Babes-Bolyai din Cluj-Napoca. Este conducator de doctorat in domeniul „Stiinte ale educatiei”, in cadrul Scolii Doctorale „Educatie, Reflectie, Dezvoltare” a aceleiasi universitati.  S-a nascut la 31 august 1968, in orasul Ocna Mures, judetul Alba.  Principalele domenii stiintifice abordate sunt: teoria curriculumului, managementul curricular, didactica generala, didactica disciplinelor pedagogice, cercetarea pedagogica. In general, lucrarile sale pot fi valorificate prin receptare activa, interactiva si critica, prin implicare autentica in decodificarea textului si metatextului. Prin structurare, prin tipul discursului, adesea interogativ si reflexiv, prin ilustrarile si comentariile didactice, lucrarile sale se constituie in indrumare bibliografice utile practicienilor si teoreticienilor din domeniul stiintelor educatiei, formatorilor, cadrelor didactice de la toate nivelurile invatamantului, studentilor si elevilor.

RADUT-TACIU Ramona
Nascuta la data de 25 mai 1971, in Deva, judetul Hunedoara, in familia parintilor Ioan si Valeria Taciu.       Parcurge scolarizarea obligatorie in orasul natal, incheind-o cu pregatire de factura pedagogica, motiv pentru care se incadreaza in anul 1988 ca invatatoare la Scoala Generala nr. 6 din acelasi oras.      Odata cu redeschiderea in centrul universitar clujan a Pedagogiei ca specializare de nivel academic, urmeaza Facultatea de Istorie si Filosofie a Universitatii Babes-Bolyai. Imediat dupa absolvirea Facultatii se incadreaza ca preparator la Catedra de Pedagogie, iar in urmarul an se inmatriculeaza la studii doctorale, sub coordonarea prof. univ. dr. Miron Ionescu. Isi continua activitatea didactica inceputa in mediul preuniversitar si incepe activitatea stiintifica, de cercetare si publicare, fiind cunoscute astazi mai multe studii, articole, recenzii, carti, aparute la edituri de specialitate, atat din tara, cat si din strainatate.      In prezent, lector universitar doctor in cadrul Departamentului de Stiinte ale Educatiei, de la Facultatea de Psihologie si Stiintele Educatiei, Universitatea Babes-Bolyai Cluj-Napoca, isi continua activitatea didactica si stiintifica din dorinta de a duce mai departe o traditie de familie, marcanta pe linie paterna, in memoria celor ce au fost Victor Tkaci, prof. univ. dr. la Universitatea de Stat din Moldova, Facultatea de Biologie si Pedologie, Chisinau si Dumitru Teaci, acad. prof. univ. dr. ing. la Universitatea de Stiinte Agronomice si Medicina Veterinara Bucuresti.