Editura Didactica Publishing House Evaluarea instruirii in cadrul procesului de invatamant. Strategii. Metode. Procedee. Instrumente - Sorin Cristea

Editura: Didactica Publishing House

Autor: Sorin Cristea

Anul publicării: 2019

ISBN: 978-606-683-944-0

Stoc epuizat
Cod Produs: 9786066839440 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Volumul 11 din colectia Concepte Pedagogice Fundamentale, are in vedere evaluarea activitatii de instruire in contextul procesului de invatamant. Problematica sa, este dezvoltata pe parcursul a trei capitole: 1) Conceptul de evaluare pedagogica; 2) Evaluarea pedagogica a activitatii de instruire in contextul procesului de invatamant; 3) Metodologia actiunii de evaluare a activitatii de instruire in contextul procesului de invatamant.

Capitolul 1 – Conceptul de evaluare pedagogica – este construit in raport de trei obiective specifice: a) definirea evaluarii pedagogice la nivel de concept fundamental; b) evidentierea tipurilor de evaluare pedagogica in raport de sfera de referinta, delimitata la nivel general; c) analiza evaluarii pedagogice la nivel de obiect de studiu.

Capitolul 2 – Evaluarea pedagogica a activitatii de instruire in contextul procesului de invatamant – este construit in raport de patru obiective specifice promovate la nivel de criterii epistemologice necesare pentru a identifica: a) functiile generale ale evaluarii; b) structura de baza a evaluarii; c) continuturile evaluarii; d) formele evaluarii – ca actiune subordonata obiectivelor activitatii de instruire in cadrul procesului de invatamant.

Capitolul 3 – Metodologia actiunii de evaluare a instruirii – este construit in raport de cinci obiective specifice, angajate in: a) definirea metodologiei actiunii de evaluare a instruirii procesului de invatamant, in sens larg (teorie aplicata) si restrans (ansamblul de strategii, metode, procedee/ tehnici si mijloace/instrumente de evaluare); b) definirea si analiza strategiilor de evaluare; c) definirea, clasificarea si analiza metodelor de evaluare; d) definirea si analiza procedeelor/tehnicilor de evaluare; e) definirea si analiza mijloacelor/instrumentelor de evaluare.

Partea finala – Aplicatii – ofera exemple semnificative din domeniul invatamantului primar, rezultate in urma analizei metodologiei de evaluare, in contextul unor evolutii si experimente inregistrate in didacticele particular.