Editura Corint Didactica geografiei. O abordare actuala - Octavian Mandrut, Steluta Dan

Editura: Corint

Autor: Octavian Mandrut, Steluta Dan

Anul publicării: 2014

ISBN: 978-606-8609-82-9

Cod Produs: 9786068609829 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Didactica geografiei. O abordare actuala isi propune sa legitimeze un domeniu  interdisciplinar (situat intre geografia scolara si stiintele educatiei) si sa rationalizeze instruirea prin geografie in invatamantul preuniversitar.

Lucrarea se adreseaza tuturor profesorilor de geografie care sunt preocupati de afirmarea propriei discipline scolare ca domeniu educational semnificativ in contextul actual.

Demersul autorilor este unul actualizat si modern care, pe langa elemente de normativitate, propune o reflectie substantiala asupra unor domenii care permit dezvoltarea geografiei scolare. Sunt tratate aspecte inovative de interes, cum ar fi raportul dintre curriculum si procesul de instruire, abordarile didactice alternative, resursele educationale, strategiile de instruire, valorificarea continutului si a terminologiei, proiectarea instruirii, precum si viziunea transdisciplinara ca directie de evolutie in viitor.

Un studiu epistemologic recent a evidentiat structura geografi ei ca stiinta si domeniu semnificativ al cunoasterii actuale, iar didactica geografiei incearca sa dezvolte utilitatea si relevanta geografiei in procesul de invatamant.
  • Didactica geografiei. O abordare actuala - Octavian Mandrut, Steluta Dan

MANDRUT, Octavian

OCTAVIAN MANDRUT – profesor, doctor in geografie, cercetator stiintific pr. I la Universitatea „Constantin Brancusi” din Targu-Jiu, autor de manuale scolare (pentru clasele III–XII), atlase, culegeri de sinteze si teste, lucrari din diferite domenii ale geografiei, ghiduri metodologice, caiete de activitate independenta a elevilor, cursuri universitare. In cadrul Editurii CORINT a revizuit recent atlasele geografice (Romania – atlas geografic scolar, Atlas geografic scolar, Atlas de geografie generala si Atlas de geografia continentelor).

DAN, Steluta

Prof. dr. Steluta Dan, Colegiul National „Gh. Munteanu–Murgoci” din Braila, inspector general, Ministerul Educatiei Nationale, si cadru didactic la Facultatea de Geografie a Universitatii din Bucuresti.