Editura Universul Juridic Codul civil adnotat cu doctrina si jurisprudenta. Volumul I – art. 1-952 - Viorel Terzea

Editura: Universul Juridic

Autor: Viorel Terzea

Anul publicării: 2021

ISBN: 978-606-39-0896-5

Stoc limitat
Cod Produs: 9786063908965 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Lucrarea Codul civil adnotat cu doctrina si jurisprudenta, conceputa in trei volume, isi propune sa contribuie la o cunoastere aprofundata si la o aplicare unitara a dispozitiilor Codului civil. Prezentul volum s-a realizat prin valorificarea unei ample jurisprudente (atat a jurisprudentei nationale, cat si a Curtii Europene a Drepturilor Omului si a Curtii de Justitie a Uniunii Europene), avand rolul de a asigura o explicitare a normelor legale.
Prezenta lucrare cuprinde o selectie riguroasa a celor mai relevante solutii jurisprudentiale menite a sublinia tendintele de interpretare a dispozitiilor actualului Cod civil, fiind prezentate inclusiv hotarari judecatoresti recente. Totodata, lucrarea cuprinde numeroase extrase din doctrina de specialitate prin care se propun anumite modalitati de interpretare si de aplicare a dispozitiilor actualului Cod civil.
  • Codul civil adnotat cu doctrina si jurisprudenta. Volumul I – art. 1-952 - Viorel Terzea

Viorel Terzea
Viorel Terzea. este judecator la Curtea de Apel Pitesti – sectia a II-a civila si de contencios administrativ –, solutionand litigii in domeniul insolventei, dreptului fiscal, achizitiilor publice, contencios administrativ etc. A participat in calitate de expert in domeniul Noului cod civil la mai multe seminarii organizate la nivelul Curtilor de Apel si la nivelul Institutului National al Magistraturii in cadrul proiectului „Asistenta pentru consolidarea capacitatii sistemului judiciar din Romania de a face fata noilor provocari legislative si institutionale” , finantat in cadrul Mecanismului Financiar Norvegian 2009-2014. In anul 2020 a devenit doctor in drept al Universitatii din Bucuresti cu teza intitulata „Raspunderea civila contractuala”, pentru care i s-a acordat calificativul „Foarte bine” (calificativ maxim prevazut de legislatia in vigoare).

Activitate stiintifica: autor sau, dupa caz, coautor al unor carti/monografii si articole de specialitate, cu precadere in materia dreptului civil, achizitii publice, fiscal si insolventa (selectiv): .Raspunderea civila contractuala, Ed. Solomon, 2021; Prescriptia extinctiva, in Fl.A. Baias, E. Chelaru, R. Constantinovici, I. Macovei (coord.), „Codul civil – comentariu pe articole”, Ed. C.H. Beck, 2021; Procedura insolventei. Practica judiciara adnotata, Ed. Hamangiu, 2017; Contenciosul fiscal. Practica judiciara adnotata, Ed. Hamangiu, 2017; Protectia consumatorilor – Jurisprudenta Curtii de Justitie a Uniunii Europene, Ed. Universul Juridic, 2016; Achizitiile publice – Jurisprudenta Curtii de Justitie a Uniunii Europene, Ed. Universul Juridic, 2016; TVA – Jurisprudenta Curtii de Justitie a Uniunii Europene, Ed. Universul Juridic, 2016; Noul Cod de procedura civila adnotat, Ed. Universul Juridic, 2016; Noul Cod de procedura fiscala. Comentariu pe articole, Ed. Solomon, 2016 (coautor); Noul cod al insolventei adnotat, Ed. Solomon, 2015; Noul Cod civil adnotat, ed. a II-a, Ed. Universul Juridic, 2014, vol. I si II; Limitele legale ale dreptului de proprietate, ed. a II-a, Ed. C.H. Beck, 2014; Posesia si actiunile posesorii in noul Cod civil, Ed. C.H. Beck, 2015; Legile fondului funciar-comentariu pe articole, editia a IV, 2013, Ed. C.H. Beck; Codul civil adnotat, 3 volume, Ed. C.H. Beck, 2009-2010; Reductibilitatea clauzei penale, in Revista de drept comercial nr. 3/2020, Ed. Universul Juridic; Cauze justificative de neexecutare a obligatiilor contractuale, in „Revista romana de drept privat” nr. 3/2019, Ed. Universul Juridic, 2019; Neexecutarea obligatiilor contractuale, in „Revista romana de drept privat” nr. 3/2018, Ed. Universul Juridic, 2018; The deed of the creditor – cause for exoneration from contractual civil liability, in „Supplement of Valahia University Law Study Year 2019; Force majeure-excuse for contractual liability, in „Proceedings of the International Conference EUROPEAN UNION’S HYSTORY, CULTURE AND CITIZENSHIP, 12th edition”, Ed. C.H. Beck, Bucharest, 2019.

Este membru in Consiliul editorial al revistei „Tax Magazine”, Ed. Solomon si in Colegiul de redactie al „Revistei romane de executare silita”, Ed. Universul Juridic.

Premii:. Premiul „Istrate Micescu” pentru lucrarea „Legile fondului funciar-comentariu pe articole”, acordat de Uniunea Juristilor din Romania (17 decembrie 2007); Premiul „Mihail Eliescu”, acordat de Uniunea Juristilor din Romania (19 decembrie 2012) pentru volumul colectiv „Noul Cod civil. Comentariu pe articole”, Fl.A. Baias, E. Chelaru, R. Constantinovici, I. Macovei (coord.), Ed. C.H. Beck, Bucuresti, 2012; Premiul „Revistei Dreptul” pentru publicistica stiintifica in domeniul dreptului, acordat de Uniunea Juristilor din Romania (11 septembrie 2020).