Editura Hamangiu Aplicatii in chimia organica. Partea a II-a - Carmen Marinela Mihailescu, Mihaela Savin

100,00 Lei

Editura: Hamangiu

Autor: Carmen Marinela Mihailescu, Mihaela Savin

Anul publicării: 2023

ISBN: 978-606-27-2327-9

Cod Produs: 9786062723279 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Cartea se adreseaza studentilor de la farmacie, chimie, medicina si tuturor celor interesati in a studia principalele mecanisme de reactie care au stat la baza unor aplicatii practice in chimia organica farmaceutica. Au fost discutate mecanismele unor reactii principale care au contribuit de-a lungul cercetarilor in chimie organica la obtinerea unor medicamente AINS utilizate pe scara larga cum ar fi: aspirina, paracetamolul, ibuprofenul, indometacinul, diclofenacul etc. De asemenea s-au analizat si cele mai recente directii de cercetare in ceea ce priveste sinteza green a acestora dar si noile tendinte ce au vizat imbunatatirea profilului de siguranta al acestor medicamente. Cartea este structurata pe mai multe capitole iar fiecare substanta chimica farmaceutica analizata a fost prezentata cu denumirea Uniunii Internationale de Chimie Pura si Aplicata dar si cu denumirea comuna internationala si cu denumirile comerciale.Pentru medicamentele AINS sintetizate, s-au prezentat proprietatile fizico-chimice iar la o parte din ele si reactiile calitative de culoare pentru identificarea unor grupari chimice din componenta acestora. Prin insusirea acestor lucrari, studentul poate face fata lucrarilor de sinteza si control al medicamentelor, precum si lucrarilor practice de la alte discipline inrudite cu chimia organica: chimie farmaceutica, biochimie, tehnologie farmaceutica etc. Continutul lucrarilor practice de sinteza organica care se efectueaza in cadrul acestei discipline cuprinde o parte teoretica de introducere, ce consta in conceptiile teoretice care au stat la bazamecanismelor celor mai importante medicamente, modul practic de lucru pentru fiecare compus organic sintetizat, identificarea unor grupari organice prezente in structura compusilor iar in final cateva exercitii si probleme pentru insusirea de catre studenti a temelor abordate. Dedicam aceasta carte in primul rand profesorilor care au stat la baza formarii noastre, Prof. dr. Baciu Ion, Prof. dr. ing. Ion Alina Catrinel, Prof. dr. Hillebrand Mihaela precum si celor care ne-au sprijinit si incurajat pe parcursul formarii profesionale, dnei CS1 dr. ing. Moldovan Carmen, Conf.dr.univ. Eliza Oprea, Conf. dr. Decan UTM – Sandulovici Colette Roxana.