Editura Didactica Publishing House Eric merge la doctor - Ioana Chicet-Macoveiciuc

Editura: Didactica Publishing House

Autor: Ioana Chicet-Macoveiciuc

Anul publicării: 2022

ISBN: 978-606-048-507-0

Cod Produs: 9786060485070 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Povestea Eric merge la doctor, creata special pentru copiii de 2-4 ani, le explica intr-un limbaj amuzant, bland, dar corect si stiintific, ce se intampla cand se imbolnavesc, cum intra un virus in corpul lor, de ce fac febra si muci, ce se intampla la doctor, de ce trebuie sa aiba incredere in medici si de ce sunt necesare analizele. Micutii cititori vor fi astfel pregatiti pentru o vizita la medic si vor avea incredere ca se vor face bine repede, cu ajutorul medicine, al iubirii si al pisicutei, desigur.

Ioana Chicet-Macoveiciuc este fost jurnalist, in prezent scriitor de carte si de blog si organizator de evenimente pentru parinti. Are peste 15 ani de experienta in presa scrisa, project management si comunicare on-line. Scrie pe www.printesaurbana.ro subiecte despre viata de familie, stiluri sanatoase de viata, despre dezvoltarea de sine si cresterea copiilor cu respect si blandete.

In iunie 2016 a lansat prima carte pentru copii, Te iubesc, orice ai face, care a inregistrat peste 10 000 de exemplare vandute in primele doua luni. Au urmat titluri de success, precum: Vacanta Pofticiosilor, Mami, e gata?, Impreuna, Craciunul perfect al Emei, Baietelul cu aripa de fluture, CuMinte de Craciun, Te rog, multumesc, te iubesc, Prima zi de scoala a Mirei, Cand ma fac mare, Jocul meseriilor – 26 de jetoane – Ema si Eric, Ema si Eric invata bunele maniere – puzzle gigant, plansa Meserii cu Ema si Eric, Coloram cu Ema si Eric, Ce, cum si de ce simt, Creeaza povesti cu Ema si Eric – Aventuri in oras, Coloram cu Ema si Eric, Ema spune pofta buna, Aventura Pofticiosilor, Activitati de Craciun cu Ema si Eric, Vraja ecranelor – Ema si Eric regasesc placul de joc, Labirinturi cu Ema si Eric.

Lavinia Trifan, ilustrator si autor al aventurilor micului Catel de Usturoi din cartea Poftiti la Bal si al jocului Poftiti la joaca!, citea o multime de povesti in copilarie, iar aventura sa ca autor a inceput devreme, in studentie. Este autor si ilustrator al cartii de colorat In lumea fructelor si a legumelor cu Micul Catel de Usturoi.

De asemenea, Lavinia Trifan a dat viata personajelor Ema si Eric din seria autoarei Ioana Chicet-Macoveiciuc.