Editura Katartis Creaturi magice si bestii legendare - Mortimer & Millie Mortimer

Editura: Katartis

Autor: Mortimer & Millie Mortimer

Anul publicării: 2022

ISBN: 978-606-9677-43-8

Stoc limitat
Cod Produs: 9786069677438 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Tu crezi in creaturi magice?

Ce invatam din Creaturi magice si bestii legendare

Aceasta carte interactiva reprezinta o introducere in lumea celor mai faimoase mituri si legende din lume.

Povestile nemuritoare ii poarta pe copii si parinti intr-o aventura fantastica in jurul lumii, pe urmele unor creaturi legendare, reusind sa trezeasca imaginatia si curiozitatea piticilor.

Millie si tatal ei, profesorul Byron Mortimer, calatoresc prin diferite tari, pe uscat si pe mare, pentru a gasi dragoni, unicorni, giganti si multe alte bestii infricosatoare. De la orasele Europei si impozanta capitala a Rusei, la strazile din New York si peisajele uimitoare din muntii Australiei, prin tinuturile misterioase ale Asiei, pana la templele mayase din Mexic, aceasta expeditie este cu adevarat fenomenala.

Fiecare destinatie este insotita de o scurta introducere, urmata de o descriere a legendelor si creaturilor mitice pe care le veti intalni. De-a lungul povestilor, realitatea stiintifica a profesorului Mortimer se impleteste cu imaginatia lui Millie, care-i indeamna pe cititorii sa speculeze si sa priveasca mai indeaproape paginile pline de surprize.

Detalii despre carte

Paginile cartii sunt imbracate in ilustratii, culori si detalii captivante, care transpun cititorul in lumea fabuloasa a mitologiei. Si asta nu e tot. Atractia principala este lanterna magica inclusa in carte. Foloseste-o si lumineaza fiecare pagina pentru a descoperi bestiile ascunse. Nu se stie ce ai putea descoperi…

Cartea este disponibila in dimensiunea 256 x 310 mm, cu 48 de pagini tiparite pe hartie mata de 157 g. Paginile sunt cusute cu ata si lipite de coperta cartonata, rezultand un produs finit rezistent. Ilustratiile au fost realizate prin mijloace digitale de Victo Ngai, medaliat cu aur al Societatii Ilustratorilor din New York. Pe coperta frontala gasim lanterna magica, ce contine o baterie de tip pastila. Coperta are 2,5 mm grosime si este laminata mat, cu desene inedite stantate la cald cu folio auriu.

Cartea Creaturi magice si bestii legendare este o sursa de cunoastere pentru iubitorii de istorie si mitologie.