Editura Didactica Publishing House 100 de lucruri de stiut despre arhitectura - Louise O'Brien

Editura: Didactica Publishing House

Autor: Louise O'Brien

Anul publicării: 2023

ISBN:

Cod Produs: 9786060485919 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Cum poti rezuma uimitoarea lume a arhitecturii in doar 100 de cuvinte? Fascinanta carte pe care o tii acum in mana accepta aceasta provocare!

De la scoli si zgarie-nori la palate si castele, pregatiti-va sa calatoriti prin istorie si in jurul lumii pentru a descoperi cele mai interesante arhitecturi din toate timpurile.

Cartea 100 de lucruri de stiut despre arhitectura arata cum isi folosesc arhitectii imaginatia si competentele tehnice pentru a crea tot felul de cladiri care au diferite scopuri – locuinte, birouri sau lacase de cult. Descoperiti cum sunt folosite formele simple si complexe in proiectele arhitecturale, aflati despre capodopere antice si moderne, apoi minunati-va de cladirile ecologice ale viitorului. Cu ajutorul acestei carti, calatoriti in China pentru a vedea un tulou, in Italia pentru a vedea un dom si in Brazilia pentru a vedea o favela. Descoperiti un riad in Maroc si un ryokan in Japonia.

De la Zaha Hadid la Art Deco, fiecare dintre cele 100 de lucrari atent selectionate are o descriere de aproximativ 100 de cuvinte si o ilustratie neasteptata.

O introducere fascinanta in arhitectura actuala, cu arhitecti inspirati, planuri ecologice si cladiri incredibile din intreaga lume, acesta este cadoul perfect pentru arhitectii aspiranti sau mintile tinere curioase!
Louise O'Brien locuieste in Sydney, Australia si este un arhitect licentiat. A lucrat peste tot in lume, in orase precum: Londra, Hong Kong si Shanghai. Are propria ei firma de design numita Apsara Collective. Pasiunea lui Louise pentru design si oportunitatile pe care le ofera de a inspira si imputernici tinerii au condus-o catre educatie, iar acum preda cursuri de nivel tertiar si conduce scoala „Arhitecture for Kids” din Sydney (https://www.architectureforkidsschool.com). Isi doreste sa-i inspire pe altii sa-si gaseasca creativitatea si spera sa inspire viitorii lideri ecologici.

Dàlia Adillon este o ilustratoare din Barcelona. A studiat Arte la Universitatea din Barcelona, Ilustratie la Scoala Massana si a facut Proiectul Final de Licenta la ISIA Urbino, Italia. Opera ei de arta eleganta creeaza o sinteza unica de forme si culori, cu tonuri vibrante si un stil distinctiv. Ea a fost recunoscuta cu mai multe premii nationale si internationale, iar lucrarile ei au fost expuse in intreaga lume