Editura Corint Bacalaureat 2024. Biologie. Notiuni teoretice si teste pentru clasele a IX-a si a X-a - Silvia Olteanu, Camelia Voicu, Iuliana Tanur, Camelia Manea, Adriana Mihai, Cerasela Craciun, Anisoara Stroe

-15% nou

Editura: Corint

Autor: Silvia Olteanu, Camelia Voicu, Iuliana Tanur, Camelia Manea, Adriana Mihai, Cerasela Craciun, Anisoara Stroe

Anul publicării: 2023

ISBN: 978-606-793-180-8

Cod Produs: 97860679318081 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Biologie. Bacalaureat 2024. Notiuni teoretice si teste pentru clasele a IX-a si a X-a se doreste a fi un indrumar in pregatirea absolventilor de liceu, in vederea sustinerii si promovarii examenului de bacalaureat cu rezultate foarte bune la biologie.

Prezentarea sistematizata a materiei studiate in clasele a IX-a si a X-a, inclusa in programa de bacalaureat la disciplina biologie, stimuleaza procesul de invatare logica, iar cele 64 de teste propuse permit exersarea si autoevaluarea pe baza modelelor de rezolvare a subiectelor.

Prin accesibilitatea, acuratetea si varietatea materialului pus la dispozitia celor interesati, lucrarea reprezinta un excelent instrument de lucru, contribuind la dezvoltarea abilitatii de selectare a variantelor corecte de raspuns, de redactare a unor texte coerente si corecte din punct de vedere stiintific, care sa confirme valoarea si nivelul pregatirii individuale.
  • Bacalaureat 2024. Biologie. Notiuni teoretice si teste pentru clasele a IX-a si a X-a - Silvia Olteanu, Camelia Voicu, Iuliana Tanur, Camelia Manea, Adriana Mihai, Cerasela Craciun, Anisoara Stroe

Silvia Olteanu – profesor gradul didactic I, Colegiul National „Nichita Stanescu” din Ploiesti (1997–2021), inspector scolar la ISJ Prahova (2010–2021), presedinte al Asociatiei Profesorilor de Biologie din judetul Prahova „Ecoterra”, autor de manuale si auxiliare scolare.

VOICU, Camelia

Camelia Voicu - prof.gr.I, Colegiul National "Mihai Eminescu" Buzau

Iuliana Tanur – profesor gradul didactic I, Colegiul National Pedagogic „Regina Maria” din Ploiesti, metodist, mentor, formator, expert POSDRU, autor de manuale si auxiliare scolare.

Camelia Manea – profesor gradul didactic I la Liceul Teoretic „Brancoveanu Voda” din Urlati, autor de manuale si auxiliare scolare.

MIHAI, Adriana

Adriana Mihai - prof.gr.I, Colegiul Tehnic "Toma N.Socolescu", Ploiesti

CRACIUN, Cerasela

Cerasela Craciun - prof.gr.I, Colegiul National "Mihai Eminescu", Buzau