Editura Pro Universitaria Asigurari si tehnici de reasigurare - Ana Carp

ISBN: 978-606-26-1616-8

Stoc limitat
Cod Produs: 9786062616168 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
In formele foarte vechi de asigurare, oamenii isi asigurau bunurile in calatoriile lor pe mare, ori animalele care le erau mijloace de tractiune si avutie. Astazi, aceasta conceptie exista intr-o alta forma. Casele, afacerea, bunurile materiale ocupa un loc important in asigurarile generale. Pe acestea le asiguram in mod obligatoriu, ori la initiativa noastra, deoarece riscurile vechi nu au disparut, ci s-au multiplicat in societatea actuala.
Asigurarile presupun ca principiu reparatia prejudiciului suferit, refacerea sau inlocuirea bunului. Uneori bunurile nu mai pot fi reparate sau recuperate, dar ne putem lipsi de unele dintre ele. Spre deosebire de bunurile materiale, care sunt reparabile, singurul bun permanent al carui proprietar unic suntem si pe care  il avem cu siguranta este viata. Acest bun are o valoare infinita, deci nu este determinabila. Ori, conditia asigurarilor este cuantificarea, determinarea cu exactitate a valorii bunului asigurabil. Conventional, acordam o valoare si acestui bun, astfel ca, si asigurarile de persoane, de viata de sanatate, de pensii private, pensii ocupationale si produse PAN Europene, precum si asigurarile de raspundere civila sunt incluse in asigurari de catre  societatile de asigurare. Pentru asiguratori,  viata ca  „bun asigurabil”, este o afacere.
  • Asigurari si tehnici de reasigurare - Ana Carp

Este licentiata in Planificare si Cibernetica Economica in cadrul Academiei de Studii Economice Bucuresti, promotia 1983. A absolvit masterul Management Financiar Bancar si Asigurari in anul 2007.
Este expert contabil din anul 2001 si expert contabil judiciar din anul 2003 cu vasta experienta in specializarile contabilitate, litigii si conflicte de munca si asigurari sociale.
In anul 2006 a dobandit calitatea de expert evaluator de intreprinderi atestat de C.E.C.C.A.R.
Este doctor in economie din anul 2012 in domeniul Cibernetica si Statistica Economica, titlu obtinut la Facultatea de Cibernetica, Statistica si Informatica de Gestiune a Academiei de Studii Economice Bucuresti cu tema: “Modele privind acumularea si distribuirea resurselor in Sistemul Asigurarilor Sociale”.
A publicat numeroase studii si articole in reviste si baze de date internationale, a participat la conferinte nationale si internationale in domeniul economie. Lucrarile de referinta ale autoarei sunt “Acumularea si distribuirea resurselor in Sistemul Asigurarilor Sociale- Studiu pe baza de modele”, 2012, "Evolutia centenara a securitatii sociale in Romania”, 2018 , “Corelarea salariilor cu rata inflatiei si aplicarea criteriului de performantã “, 2018, “Modele de analiza a securitatii sociale”, 2019, “Conflicte privind aplicarea legii salarizarii in sectorul bugetar”, 2019.
Este lector universitar doctor din anul 2016 la Universitatea Artifex din Bucuresti in Departamentul Finante si Contabilitate. Disciplinele de predare ale autoarei la studiile de licenta sunt Gestiunea financiara a firmei, Asigurari-Reasigurari si Expertiza contabila si consultanta fiscal si Tehnici de reasigurare la studiile de MFBA .
Imbina activitatea didactica si de cercetare cu activitatea de expert contabil judiciar.
Incepand cu anul 2017 face parte din echipa de lectori a Corpului Expertilor Contabili si a Contabililor Autorizati din Romania. In cadrul Filialei C.E.C.C.A.R. Bucuresti a detinut functia de Vicepresedinte in perioada 2018-2022 si detine in prezent functia de membru titular in Comisia de Disciplina a Filialei Bucuresti, concentrandu-si activitatea pentru dezvoltarea profesiei de expert contabil si de contabil autorizat.